Elon Musk po pewnych „wybrykach” na Twitterze został postawiony przed amerykańską komisją ds. Papierów Wartościowych i Giełd. W obliczu zarzutów został on odsunięty z roli „chairmana” Tesla Inc. Zastąpi go Robyn Denholm – jedna z członkiń rady nadzorczej słynnej firmy motoryzacyjnej.

Oczywiście, Elon Musk pozostaje w strukturach Tesli

Elon Musk był nie tylko tzw. „chairmanem” – czyli szefem rady nadzorczej spółki, ale pełnił też (i dalej pełni) rolę CEO – dyrektora wykonawczego. Niestety, przez problemy z Twittami, które bezpośrednio odnosiły się do polityki i aktualnej sytuacji spółki Tesla został on postawiony przed komisją Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych . Właściwie chodziło tu o rozpowszechnianie fałszywych informacji. Elon, za pośrednictwem mediów społecznościowych, poinformował wszystkich o możliwości wycofania spółki z giełdy i przekazania w prywatne ręce. W wyniku tego działania akcje Tesli poleciały gwałtownie do góry.

Elon Musk pozostaje na stanowisku CEO

Chociaż o tym wiadomo już było wcześniej, jest to bardzo dobra informacja dla spółki Tesla inc., która właściwie od samego początku była zorientowana wokół charyzmatycznego (choć w przeszłości nie aż tak medialnego) lidera. CEO jest właściwie ważniejszy od tzw. „chairmana” (który właściwie nie posiada władzy nad pracownikami, a jedynie nadzoruje CEO), to on skupia się na działaniach firmy i podejmuje najważniejsze decyzje, wyznaczając tym samym ogólną ścieżkę rozwoju spółki. Dodatkowo, jest to rozwiązanie tymczasowe. Za trzy lata Elon Musk będzie mógł wrócić na „stołek” w zarządzie.

Nowy prezes zarządu – Robyn Denholm

Tesla oficjalnie oświadczyła, iż na prezesa zarządu wyznacza Robyn Denholm. 55-letnia Australijka ma już doświadczenie w zakresie współpracy z Elonem Muskiem i całą radą nadzorczą spółki, była jej członkiem przez ostatnie cztery lata. Dodatkowo, pełni ona funkcję dyrektorską w firmie Telestra, która jest „gigantem” tele-komunikacyjnym z Australii. Posiada więc pełnię kompetencji, aby zasiadać na stanowisku „chairmana” w Tesli.

Tesla radzi sobie bardzo dobrze, pomimo newralgicznej sytuacji w mediach

Elon Musk pozwala sobie na prowadzenie biznesu w dosyć niekonwencjonalny sposób. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem, ale jak widać przynosi zamierzone efekty. Tesla radzi sobie coraz lepiej, model Tesla 3 jest piątym najlepiej sprzedającym się samochodem w USA, a ogólny zysk spółki w trzecim kwartale tego roku to 312 milionów dolarów amerykańskich.

Źródło:TheGuardian