Nie da się ukryć, że założenie to jest bardzo optymistyczne. Jack Dorsey, dyrektor generalny oraz współzałożyciel portalu Twitter, w jednym z wywiadów stwierdził, że maksymalnie za dekadę bitcoin będzie walutą globalną honorowaną na całym świecie, pomimo bardzo powolnego i kosztownego rozwoju.

Jack Dorsey uważa, że rynek kryptowalut w ciągu kolejnych dziesięciu lat niezwykle się rozwinie. Bitcoin pomimo swojej niestabilności ma być jedyną walutą obsługiwaną we wszystkich krajach na świecie, nawet w sklepach spożywczych i restauracjach. W wywiadzie z dziennikiem The Times twórca Twittera powiedział również, że rozwój Bitcoina nie zatrzyma się się tylko na kupowaniu i sprzedawaniu. Ma on całkowicie przetransformować rynek walutowy, dlatego każdy powinien się nauczyć korzystać z jego dobrodziejstw.

Niezwykle odważne stwierdzenie

Bitcoin jest kryptowalutą, która stworzona została ponad dziewięć lat temu. W 2010 roku pierwszy raz wykorzystano go do realnego zakupu – pizzy za 10 000 BTC. Według obecnego kursu jeden bitcoin jest wart prawie 23 tysiące złotych. Tak duży skok wartości oraz stałe wahania sprawiają, że bitcoin może być złą propozycją na walutę globalną. Kilka miesięcy temu platforma Steam zrezygnowała z honorowania tej kryptowaluty właśnie z powodu braku stabilności oraz wysokich prowizji od transakcji, które w ciągu dwóch lat skoczyły z 20 centów na 20 dolarów. Firma jednak nie wyklucza, że w przyszłości znów doda wsparcie dla tej waluty.

Analitycy finansowi sceptyczni

Kres popularności kryptowalut, w tym bitcoina, już od kilku lat zapowiadają analitycy finansowi. Kurs potrafiący zamieniać się kilkukrotnie w ciągu doby oraz brak jakiegokolwiek nadzoru ze strony rządów zdaniem specjalistów sprawiają, że bitcoin nie ma prawa stać się globalną walutą w takiej formie, jak zapowiada Jack Dorsey. Oczywiście nikt tak naprawdę nie może w stu procentach trafnie określić, jaka przyszłość czeka kryptowaluty. A na pewno nie można jej przepowiedzieć na dziesięć lat do przodu. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać i przekonać się samemu.

Źródło: NeoWin