Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2120, które “likwidowało roaming” było dość kontrowersyjne. Chodzi oczywiście o zapis wprowadzający regułę RLAH (Roaming Like at Home), czyli roaming jak w domu, który wymusza na operatorach zniesienie dodatkowych opłat za usługę roamingu na terenie Unii Europejskiej. Początkowo dostosowanie się do nowych reguł zapowiedziało Orange, później dołączyli pozostali operatorzy. Jednak Virgin Mobile było wyjątkiem.

Virgin Mobile spotkał się ze sporym hejtem za niestosowanie się do reguł RLAH. Wirtualny operator całkiem rozsądnie wyjaśnił swoją decyzję. Główni operatorzy są tutaj w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ otrzymują wpływy za usługi roamingowe świadczone zagranicznym gościom. Natomiast Orange oraz T-Mobile należą do międzynarodowej grupy, w ramach której mogą dość tania świadczyć usługę roamingową swoim klientom. Nawet Prezes UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) był tutaj wyrozumiały i nie zamierzał nakładać kar na wirtualnych operatorów, którzy mają problemy z rentownością. To mógłby być dla nich po prostu wyrok śmierci. Dodał również, że decyzję tych operatorów zweryfikuje rynek i muszą się oni po prostu liczyć z utratą klientów.

Virgin Mobile zrezygnowało z opłat roamingowych w ramach oferty “Plan 3” na 24 miesiące.

Może nie jest to oferta, jaką zainteresowani są wszyscy klienci, ale zawsze to dobry początek. Klienci abonentowi Virgin Mobile, którzy zdecydują się na podpisanie umowy na ofertę promocyjną “Plan 3” z okresem obowiązywania 24 miesiące, bez żadnych ograniczeń mogą dzwonić oraz wysyłać i odbierać SMSy, oraz MMSy na terenie Strefy Euro. Jedyne ograniczenie w roamingu to pomniejszony pakiet danych Internetu mobilnego z 15 GB do 1,96 GB. Zapis ten wynika z zasad Polityki Uczciwego Korzystania, które przewiduje wspomniane już wcześniej rozporządzenie UE.

Jak już jesteśmy przy temacie RLAH, to warto wspomnieć o dopłatach, o które upominają się operatorzy. Już od samego początku było wiadomo, że zniesienie opłat roamingowych najbardziej zaboli naszych rodzimych operatorów. Nie ma co ukrywać, w Unii Europejskiej mamy jedne z najtańszych usług telekomunikacyjnych. Również więcej Polaków wyjeżdża za granicę, niż obcokrajowców przyjeżdża do naszego kraju. Zatem rachunek jest prosty. Operatorzy w Polsce dopłacają do RLAH. Dlatego też Polkomtel, Virgin Mobile, NC+, Premium Mobile, VikingCo Poland oraz Netia wystąpili do UKE z wnioskami o dopłatę do usług roamingu na terenie Strefy Euro.

Źródło: Virgin Mobile, RPkom

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.