W mijającym tygodniu dużo mówiło się na temat bezpieczeństwa. Nie zdążyła przycichnąć afera związana z Kaspersky Lab, a już pojawiła się informacja, że zabezpieczenia każdej sieci Wi-Fi mogą zostać złamane. Media również straszyły nas nadchodzącym końcem świata, ale okazało się to nieprawdą. Zawsze staramy się Was informować o najciekawszych wydarzeniach związanych z nowymi technologiami, ale czasami coś pominiemy. Dlatego też zapraszamy na szybki przegląd ciekawostek z mijającego tygodnia, o których nie mieliśmy okazji napisać.

Tim Cook: nauka programowania jest ważniejsza od języka angielskiego

Tim Cook

Tim Cook, prezes Apple, w jednym ze swoich wywiadów stwierdził, że gdyby był 10 letnim uczniem mieszkającym we Francji, to ważniejsza byłaby dla niego nauka programowania, niż lekcje języka angielskiego. W końcu programowanie jest sposobem na komunikowanie się z 7 miliardami ludzi z całego świata. Według prezesa Apple algorytmiki powinni się uczyć wszyscy, a nie tylko przyszli programiści. Coś w tym musi być, ponieważ raport portalu Glassdoor pokazuje, że ponad 1/3 wysokopłatnych ofert pracy wymaga od kandydata posiadania pewnych zdolności programistycznych.

Premiera Gran Turismo Sport

Gran Turismo Sport

Gry z serii Gran Turismo są pozycją niemalże obowiązkową dla każdego posiadacza konsoli Sony PlayStation. Tytuły te są na tyle dopracowane, że niektórzy właśnie dla tej jednej gry kupują nową konsolę. Gran Turismo Sport jest dostępne tylko dla posiadaczy PlayStation 4. Najnowsza część serii skupiona jest głównie wokół trybu online polegającego na ściganiu się z innymi graczami. Dlatego też potrzebny będzie tutaj abonament PS Plus. Z gry można korzystać również w trybie “offline” (co prawda dalej potrzebne jest tutaj połączenie z Internetem w celu zapisu postępów z gry na serwerach GS), ale jego zawartość jest mocno okrojona.

Wszystkie egzemplarze OnePlus 5 sprzedane

To jest chyba marzenie każdego producenta. Okazuje się, że wszystkie wyprodukowane egzemplarze smartfona OnePlus 5 zostały wysprzedane. Widać, że tegoroczne zainteresowanie kolejnym zabójcą flagowców przerosło oczekiwania producenta. Natomiast w sieci pojawiły się już pierwsze plotki dotyczące jego następcy, czyli OnePlus 5T.

Huawei Mate 10 Pro: smartfon z najszybszym LTE

Huawei Mate 10

Kilka dni temu Huawei zaprezentował dwa nowe flagowce: Mate 10 oraz Mate 10 Pro. Co prawda oba modele są wyposażone w chipset Kirin 970, ale tylko większy model (tj. Mate 10 Pro) wspiera kategorię 18 LTE-Advanced, która pozwala na pobieranie danych z prędkością sięgającą 1,2 Gbit/s. Inną nowością w nowych flagowcach jest możliwość obsługi sieci LTE w dwóch kartach SIM. Inne smartfony na drugiej karcie SIM obsługują tylko i wyłącznie sieć 2G GSM. Na rynku nie ma obecnie innych smartfonów, które byłyby wyposażone w modem LTE kategorii 18. Samsung Galaxy Note 8 oraz inne tegoroczne flagowce są urządzeniami kategorii 16 (1 Gbit/s).

Fake News tygodnia: Planeta X zagrażająca Ziemi

Planeta X

Historie zmyślone z palca są zmorą współczesnych mediów informacyjnych. O ile większość z nich można dość łatwo rozpoznać, to czasami fake news tworzony jest na podstawie zaufanego źródła. Tym razem wszyscy powoływali się na wyniki badań naukowców z NASA, które sugerują istnienie Planety X. Przeprowadzone symulacje oddziaływań między ciałami niebieskimi wskazują, że w naszym Układzie Słonecznym znajduje się niezauważona do tej pory planeta, która została ochrzczona mianem Planety X. O ile jej istnienie jest wysoce prawdopodobne, to jednak badacze NASA nie napisali ani słowa o tym, że stanowi ona zagrożenie dla Ziemi. Jednak taka informacja nie wzbudziłaby zainteresowania wśród czytelników.

Orange i Play: rusza przedsprzedaż iPhone X

Już dwaj polscy operatorzy poinformowali, że iPhone X pojawi się u nich w przedsprzedaży. Niestety, szczegóły na  temat oferty nie są znane. Play uruchomił na swojej stronie formularz, w którym klienci filetowego operatora mogą zostawić swój numer telefonu w celu kontaktu z konsultantem. Orange natomiast poinformowało, że przedsprzedaż ruszy 27 października. Premiera iPhone X zapowiedziana jest na 3 listopada, jednak Apple ma problemy z produkcją nowego smartfona. Najnowsze przecieki mówią o tym, że w listopadzie na rynek zostanie wypuszczonych tylko 2 – 3 miliony egzemplarzy, co stanowi mniej więcej 10% zapotrzebowania rynku przewidzianego do końca bieżącego roku.

TVP przedłuża licencje na program antywirusowy Kaspersky

Kaspersky Lab

Producent znanego oprogramowania antywirusowe stracił ostatnio dość mocno w oczach swoich użytkowników. Anonimowe źródła uważają, że izraelscy hakerzy złamali zabezpieczenia chmury Kaspersky Lab i odkryli, że oprogramowanie to było używane wykradania danych z komputerów pracowników NSA. W Stanach Zjednoczonych wybuchła panika, ale żadna agencja nie wydała jeszcze oświadczenia zabraniającego korzystania z antywirusa rosyjskiej firmy. Skuteczność programów Kaspersky Lab przez wiele lat była potwierdzana przez niezależne testy. ABW również nie wydało żadnego zakazu. Dlatego też Telewizja Polska zakończyła przetarg publiczny na przedłużenie 5120 licencji.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.