Koniec roku jest okresem wszelkiej maści podsumowań. Dlatego też postanowiliśmy przygotować dla Was krótkie zestawienie najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń z 2017 roku, które miały wpływ na świat nowych technologii. Niby nie mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem nowych rewolucyjnych rozwiązań, jednak cały czas obserwujemy systematyczny rozwój rynku telekomunikacyjnego. Natomiast nowe technologie sprawdzają się w niecodziennych sytuacjach, a nawet ratują nasze życie.

1. Przyspieszenie sieci LTE-Advanced dzięki 256 QAM i 4×4 MIMO

Podczas tego roku operatorzy na całym świecie uruchamiali w swoich sieciach nowe funkcjonalności, które mają na celu przyspieszenie Internetu LTE. Mowa tutaj przede wszystkim o nowej modulacji 256 QAM, która przy wysokim poziomie sygnału zwiększa prędkość pobierania danych o 33%. Rozwiązanie to jest również używane przez polskich operatorów. Drugą nowością są stacje bazowe obsługujące 4×4 MIMO, które nie tylko przyspiesza Internet, ale również poprawia zasięg. W tym przypadku polscy operatorzy powoli przymierzają się do instalacji dodatkowych anten wymaganych przez 4×4 MIMO.

2. Pojawienie się smartfonów klasy 1 Gbit/s

smartfon 1 Gbit/s

Razem z rozwojem sieci LTE następuje również rozwój smartfonów, a dokładniej stosowanych w nich modemach LTE. W tym roku pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia z modemem Qualcomm Snapdragon X16, która pozwala pobierać dane z prędkością 1 Gbit/s. Możliwe jest to dzięki połączeniu technik 256 QAM, 4×4 MIMO oraz agregacji nośnych. Oczywiście nikt z nas nie potrzebuje tak szybkiego Internetu w smartfonie, jednak korzystanie z modemu LTE wyższej kategorii przekłada się również na zwiększenie średniej prędkości przesyłu danych. W przyszłym roku modemy klasy 1 Gbit/s pojawią się w smartfonach z tzw. średniej półki, a flagowce przyspieszą do 1,2 Gbit/s.

3. Popularyzacja Internetu światłowodowego

światłowód FTTH

Orange wystartowało ze swoim Internetem światłowodowym już dawno temu, ale dopiero w tym roku usługa ta zyskała na dużej popularności. Trend ten został podchwycony nawet przez lokalnych dostawców Internetu, którzy postanowili zainwestować w technologię FTTH. Natomiast operatorzy kablowi modernizują swoje instalacje, doprowadzając światłowód do budynków mieszkalnych, co pozwala na osiągnięcie szybszego Internetu za pomocą aktualnie posiadanej infrastruktury. Co prawda technologia VDSL dalej pozostanie w użyciu, ale wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, operatorzy będą inwestować w łącza światłowodowe zamiast w tradycyjne miedziane linie telefoniczne.

4. Koniec opłat za usługi roamingowe w Europie

roaming RLAH

W tym roku zostały wprowadzone zasady RLAH (Roaming Like at Home, czyli Roaming jak w Domu), które eliminują dodatkowe opłat pobierane za usługę roamingu na terenie Unii Europejskiej. W praktyce przełożyło się to na to, że podczas tegorocznych wakacji dużo częściej korzystaliśmy z naszych smartfonów, niż rok temu. Przy czym musimy pamiętać, że nowe zasady nie oznaczają likwidacji roamingu. Wraz z RLAH zostały wprowadzone zasady Polityki Uczciwego Korzystania. Zezwala ona na naliczanie dodatkowych opłat klientom, którzy częściej korzystają z usług przebywając za granicą niż w kraju.

5. Atak WannaCry zwiększa świadomość nt. zagrożeń cybernetycznych

wannacry

Na początku maja tego roku mieliśmy do czynienia z największym atakiem ransomware ostatnich lat. Robak WannaCry zaatakował nie tylko komputery, ale również bankomaty, kasy w supermarketach i inne maszyny pracujące pod kontrolą nieaktualnego systemu operacyjnego Microsoftu. Sparaliżował on pracę wielu firm, co pokazało nam, że nie tylko użytkownicy domowi, ale również firmy są na bakier z instalowaniem aktualizacji. Wirus wykorzystywał załataną kilka miesięcy wcześniej lukę w protokole sieciowym Samba, który jest domyślnie aktywny po zainstalowaniu Windowsa.

6. Balony Google Loon oraz akumulatory Tesli pomagają poszkodowanym po huraganie Maria

Google Loon

Huragan Maria spowodował ogromne straty na wyspie Puerto Rico. W wyniku kataklizmu unieruchomione zostały prawie wszystkie stacje bazowe, co znacznie utrudniało koordynację prowadzonych akcji ratowniczych oraz odbudowujących społeczeństwo. Dlatego też Google uruchomiło swoje balony stratosferyczne opracowane w ramach projektu Loon, które stworzyły tymczasową awaryjną sieć LTE. Natomiast Tesla dostarczyła akumulatory, które posłużyły do uruchomienia niektórych stacji bazowych. Dzięki tym wydarzeniom zobaczyliśmy, jak nowe technologie mogą pomóc ludziom w najbardziej kryzysowych sytuacjach.

7. Mini jack przetrwał kolejny rok

mini jack

Rok temu Apple postanowiło zrezygnować ze złącza audio mini jack przy okazji premiery iPhone 7. Poźniej podobny zabieg zrobiło Google w nowych flagowcach smartfonach z serii Pixel. Jednak inni producenci smartfonów z Androidem, ku uciesze wszystkich użytkowników, nie zdecydowali się na pozbycie klasycznego złącza słuchawkowego. Wszystko wskazuje na to, że mini jack jeszcze z nami pozostanie, ponieważ możemy je zauważyć na renderach przyszłorocznych flagowców. Dzięki temu klienci będą mogli dalej korzystać ze swoich ulubionych słuchawek bez konieczności noszenie ze sobą dodatkowej przejściówki.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.