Qualcomm podczas nadchodzących targów Mobile World Congress 2018 zademonstruje kilka nowych rozwiązań, które jeszcze w tym roku będą dostępne na rynku. Większość z nich związana jest z platformą Snapdragon 845. Jednak mamy tutaj do czynienia również z technologiami, które wymagają jeszcze dopracowania.

Wi-Fi 802.11ax

802.11ax

Nowy standard sieci Wi-Fi zawita niedługo w naszych smartfonach. Stanie się tak dzięki układowi WCN3998, który jest pierwszym modułem 802.11ax przeznaczonym dla urządzeń mobilnych. Oczywiście nie będzie on obsługiwać jeszcze wszystkich rozwiązań oferowanych przez nowy standard. Jednak pomimo tego będzie to dość atrakcyjne rozwiązanie. Transmisja będzie się odbywać w trybie 2×2 MIMO (czyli z użyciem dwóch anten), jednak prędkość transmisji będzie dwukrotnie wyższa w porównaniu z urządzeniami 802.11ac Wave-2. Co ciekawsze, zapotrzebowanie na energię jest o 67% niższe, co przełoży się na dłuższy czas pracy baterii. Dodatkowo Qualcomm zaimplementował wsparcie dla protokołu szyfrowania WPA3, który jest dużo bezpieczniejszy od obecnie używanego WPA2. Pomimo zastosowania tylko 2 anten, układ WCN3998 potrafi w pełni skorzystać z korzyści trybu 8×8 MU-MIMO (Multi User MIMO). Dzięki temu sieci 802.11ax będą posiadać większą pojemność, która mierzona jest jako sumaryczna prędkość transmisji jednocześnie korzystających z sieci użytkowników.

C-V2X

Qualcomm C-V2X

Technologia C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything) jest jednym z głównych zastosowań nadchodzących sieci 5G. Zainteresowani są nią przede wszystkim producenci samochodów autonomicznych, ale nie tylko. Wizja C-V2X zakłada, że samochód będzie pozostawać w stałej łączności z siecią komórkową, infrastrukturą drogową, innymi pojazdami oraz kierowcą. Qualcomm nad samym V2X pracuje już od kilku lat. Jednak dopiero rozwiązania oparte o 5G NR pozwolą na wydajne i szybkie (czyli z praktycznie zerowym opóźnieniem) przekazywanie informacji do dużej liczby pojazdów. W tym celu zostały wydzielone częstotliwości z pasma 5,9 GHz. Komercyjny chipset 9150 C-V2X będzie dostępny w drugiej połowie tego roku, co pozwoli poszczególnym producentom na wyprodukowanie pierwszych urządzeń C-V2X w przyszłym roku. Szacuje się, że pierwsze komercyjne rozwiązania, z których będą mogli skorzystać kierowcy, pojawią się w 2020 roku.

Wirtualna Rzeczywistość

Qualcomm VR

Chipset Qualcomm Snapdragon 845 z procesorem graficznym Adreno 630 otwiera nowe możliwości przed programistami tworzącymi aplikacje korzystające z wirtualnej rzeczywistości. Nowy GPU jest o 30% wydajniejszy w porównaniu z zeszłorocznym rozwiązaniem zaimplementowanym w Snapdragonie 835. Nowa platforma jest w stanie obsłużyć strumień VR o rozdzielczości 2400 x 2400 pikseli przy odświeżaniu 120 klatek na sekundę. Jednak to nie wszystko. Qualcomm opracował mechanizm 6 stopniowej swobody, który jest w stanie śledzić ruchy użytkownika bez pomocy dodatkowych sensorów. Dzięki temu można będzie tworzyć mobilne aplikacje rozszerzonej rzeczywistości, w których użytkownik porusza się po pomieszczeniu. Aktualnie tego typu rozwiązania wymagają dodatkowego okablowania oraz czujników, które śledzą pozycję użytkownika.

Sztuczna Inteligencja

Qualcomm AI

Qualcomm ogłosił również wprowadzenie frameworka, który ma za zadanie ułatwienie deweloperom tworzenie aplikacji korzystających z algorytmów sztucznej inteligencji, czyli sieci neuronowych wytrenowanych do szybkiej realizacji złożonych operacji. Wszystko wskazuje na to, że nowy framework będzie używany przez wielu producentów smartfonów, Qualcomm Artificial Intelligence (AI) Engine jest wspierany przez układy Snapdragon 845, 835, 821, 820 oraz 660 i współpracuje z Googlowskim Android Neural Networks API, które zostało wprowadzone w Androidzie Oreo. Wstępnie wytrenowane algorytmy sztucznej inteligencji ułatwią tworzenie aplikacji wprowadzających efekt bokeh (rozmycie tła) przy użyciu pojedynczego aparatu oraz rozpoznawających twarz użytkownika i fotografowane obiekty. Z nowego rozwiązania będą korzystać m.in. Xiaomi, OnePlus, vivo, OPPO, Motorola, ASUS, ZTE, Nubia, Smartisan oraz Blackshark.

Bezprzewodowy dźwięk

Qualcomm Broadcast Audio

Platforma Snapdragon 845 to nie tylko szybsze LTE oraz większa wydajność, ale również wygodniejsze korzystanie z bezprzewodowych słuchawek oraz głośników. Nowe rozwiązanie zostanie docenione przez osoby, którym marzy się rozmieszczenie w mieszkaniu wielu głośników sterowanych z pojedynczego urządzenia. Qualcomm opracował właśnie rozwiązanie, które pozwoli na odtwarzanie muzyki na wielu bezprzewodowych słuchawkach oraz głośnikach utrzymując przy tym niemalże idealną synchronizację. System Qualcomm Broadcast Audio kompatybilny jest ze znajdującymi się już na rynku urządzeniami wyposażonymi w następujące układy Bluetooth Audio: CSR8670, CSR8675, CSRA68100 oraz niedawno zapowiedziany QCC5100.

Always Connected PC

Always Connected PC

O laptopach z procesorami ARM Qualcomma oraz Windows 10 dowiedzieliśmy się już pod koniec zeszłego roku. Wizja urządzeń wyposażonych w zintegrowane modemy LTE klasy 1 Gbit/s oraz charakteryzujące się niezwykle długim czasem pracy na pojedynczym ładowaniu jest bardzo obiecująca. Problemem mogą okazać się ograniczenia związane z wydajnością wynikające z zastosowania architektury ARM. Pomimo tych obaw, operatorzy oraz sprzedawcy z całego świata zdecydowali się na wprowadzenie do swojej oferty laptopów typu Always Connected PC. Sprzęt ten będzie dostępny m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii oraz różnych krajach europejskich (Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy). Niestety na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji dotyczących sprzedaży laptopów ze Snapdragonem 835 w Polsce.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.