Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma za zadanie zniwelowanie różnic w dostępnie do Internetu w poszczególnych obszarach naszego kraju. Chodzi tutaj między innymi o dofinansowywanie inwestycji, które dla operatorów są mało opłacalne, chociażby z powodu małej ilości potencjalnych klientów. Orange postanowiło aktywnie skorzystać z dostępnych środków i wybudować w ciągu 3 lat łącza światłowodowe w zasięgu 264 tysięcy gospodarstw domowych z 423 gmin.

W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji spotkali się wszyscy uczestnicy Programu Operacyjnego, przy czym zabrakło tam przedstawicieli Netii. Jest to jedyny operator, który po przeprowadzeniu analizy postanowił wycofać się z programu. Pozostali podpisali wszystkie niezbędne dokumenty. W POPC bierze udział w sumie 14 beneficjentów, a działania obejmą aż 1,3 mln gospodarstw domowych w całym kraju.

Orange POPC

Orange pozyskało 616 mln zł dofinansowania, a z własnej kieszeni dołoży 220 mln zł.

Jak widzicie, nie ma tak, że dofinansowania unijne to czyste rozdawnictwo. Operator również musi część inwestycji pokryć z własnych środków. Często również jest tak, że w ramach tego typu programów dofinansowanie obejmuje jedynie budowę infrastruktury. Natomiast jej późniejsze utrzymanie jest finansowanie jedynie ze środków beneficjenta. Dlatego też operatorzy muszą liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym. Oczywiście, żeby środki zostały wypłacone, to operator musi wcześniej wywiązać się z narzuconych warunków. Orange zobowiązało się wybudowania w ramach POPC sieci, która umożliwi świadczenie usługi Internetu szerokopasmowego o przepustowości co najmniej 100 Mbit/s. Oczywiście zostanie do tego użyta infrastruktura światłowodowa. Ministerstwo nie może tutaj narzucić rozwiązania technicznego, ale znając Orange będzie to 100% FTTH (Fiber To The Home), czyli oferowane obecnie GPON (Gigabit Passive Optical Network). Charakteryzuje się ono tym, że łącze światłowodowe jest doprowadzone bezpośrednio do mieszkania, gdzie znajduje się konwerter sygnału optycznego na elektryczny.

Orange przeprowadzi inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach) na terenie 423 gmin, zgrupowanych w 15 obszarach, w tym: chojnickim, gorzowskim, słupskim, stargardzkim, szczecińskim wraz z miastem Szczecin, warszawskim zachodnim, szczecinecko-pyrzyckim, nowotarskim, nowosądeckim, jeleniogórskim, zielonogórskim, gdańskim i trójmiejskim. Inwestycje mają zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku i obejmą również 2,9 tys. szkół. Oznacza to, że razem ze szkołami podłączanymi w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, internet światłowodowym od Orange znajdzie w prawie 7,4 tys. szkół.

Źródło: Orange, Ministerstwo Cyfryzacji

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.