Wiele osób albo nie zrozumiało zasad RLAH, albo specjalnie nadużywa nowych zasad, które wprowadzają darmową usługę roamingu dla osób podróżujących po Unii Europejskiej. Jednak operatorzy zauważyli, że niektórzy z ich klientów korzystają z usług telekomunikacyjnych przebywając głównie za granicą. Dlatego też Play, zgodnie z obowiązującym od 15 czerwca regulaminem, postanowił upomnieć osoby nadużywające roamingu.

Reguły RLAH (Roaming Like at Home) zostały celowo wprowadzone 15 czerwca, czyli tuż przed okresem wakacyjnym, żeby obywatele UE nie byli narażeni na dodatkowe koszty podczas wakacyjnych podróży. Dlatego razem z darmowym roamingiem na terenie Unii Europejskiej, została ustalona tzw. Polityka Uczciwego Korzystania z roamingu. W skrócie oznacza ona, że jeżeli ktoś w okresie 4 miesięcy częściej korzysta z roamingu, niż usług na terenie kraju, to operator ma prawo na naliczenie dodatkowych opłat. Pierwszym operatorem w naszym kraju, który postanowił skorzystać z tej możliwości, był Plus. Następnie przedstawiciele Orange oraz Play zaznaczyli w swoich wypowiedziach, że rozważają podobny ruch.

Play wysłał ostrzegawcze SMSy do swoich najaktywniejszych “roamingowców”.

Z wypowiedzi Marcina Gruszki, Rzecznika Prasowego sieci Play, można wywnioskować, że wiadomości o poniższej treści zostały wysłane do osób, które przebywają niemalże cały czas za granicą.

Twój bilans roamingowy za ostatnie 4 miesiące: dzwonisz, odbierasz rozmowy, korzystasz z SMS-ów, korzystasz z MMS-ów, korzystasz z internetu więcej i przebywasz częściej w UE niż w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE za dwa tygodnie zaczniemy doliczać w UE do połączeń wykonywanych 0,16 zł/min, połączeń odebranych 0,05 zł/min, SMS-ów 0,05/szt, MMS-ów 0,04 zł/szt, transmisji danych 0,04 zł/MB jeśli Twój bilans się nie zmieni.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.