Przyszedł czas na zaprezentowanie najnowszego modelu procesora renomowanej marki Qualcomm. Chociaż od razu jesteśmy zmuszeni studzić entuzjazm – to nie Qualcomm Snapdragon 855. Przed państwem Qualcomm Snapdragon 675.

Inwestycja w średnią półkę cenową

Na rynku smartfonów nowe propozycje wyrastają jak grzyby po deszczu. W tym momencie cała branża „kręci się” wokół telefonów gamingowych. Qualcomm postanowiło wykorzystać aktualne trendy. Stworzyli oni nieco tańszy od Snapdragona 845 procesor, który powinien zasilić budżetowe produkty dla graczy.

Nowości w Snapdragonie 675

Na szczęście produkt ten skierowany jest nie tylko dla graczy, ale też dla normalnych użytkowników. Amerykański producent skupił się na rozwoju technologii sztucznej inteligencji, w tym dalszego wykorzystania AI podczas robienia zdjęć. To na rozwiązaniach software skupia się Qualcomm podczas promowania swojego produktu. Smartfony korzystające z najnowszego procesora mają robić doskonałe zdjęcia. Jest to jednak oczywiście domena producentów – to w głównej mierze od aparatu zależeć będzie efekt końcowy. Qualcomm w procesorach Snapdragon stara się wykorzystywać takie rozwiązania, które pomogą rozwijać się producentom innych podzespołów. Miłym dodatkiem ma być zredukowany pobór mocy, co oczywiście przełoży się na dłuższy czas działania.

Snapdragon 675 – sucha specyfikacja

Jest to procesor ośmiordzeniowy, który pracuje z zegarem taktowania 2 Ghz. Za wydajność w grach komputerowych odpowiada układ graficzny Adreno 612. Przepustowość Qualcomm Snapdragona 675 to 600 Mb / s. CPU obsługuje do 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Procesor posiada wszystkie nowoczesne standardy łączności – LTE, Bluetooth 5, ale póki co nic nie wiadomo na temat obsługi 5G.

Kiedy pojawią się telefony wykorzystujące te nowości?

Innowacje jakie pokazał nam Qualcomm już wkrótce zadebiutują na rynku. Według oświadczenia firmy, już w pierwszym kwartale 2019 pojawią się pierwsze modele ze Snapdragonem 675 na pokładzie. Będą to urządzenia przeznaczone na niską i średnią półkę cenową. Do tego czasu flagowce powinny być tworzone pod kątem wykorzystania Qualcomm Snapdragona 855 – o którym nie wiadomo zbyt wiele (ale będzie wykorzystywać technologię 7 nm).

Tendencje rynkowe – w którą stronę rozwijać się będą układy CPU?

Wygląda na to, że procesory szybkości będą wspierać sztuczną inteligencję, nowe standardy łączności i przede wszystkim pozwolą nam na rozbudowę funkcjonalności telefonów. A przyczyni się do tego na pewno mniejszy pobór mocy. Jest do doskonałe rozwiązanie skoro mamy problem z montowaniem pojemnych baterii w telefonach.

Źródło: PhoneArena