Stało się. Choć było to czystą formalnością, to cały rynek telekomunikacyjny czekał na powołanie przez Sejm nowego Prezesa UKE. Konkurs na to stanowisko wygrał dr inż. Jacek Oko, a jego kandydatura została poparta przez sejmową komisję cyfryzacji. Podczas głosowania w nocy z 17 na 18 września kandydaturę tę zaaprobował Sejm.

Nazwisko kandydata na stanowisko Prezesa UKE znamy już od końca lipca. Z kolei sejmowa komisja cyfryzacji poparła (w prawie jednomyślnym głosowaniu) wybór kandydata już na początku sierpnia. Od tamtego czasu czekaliśmy na głosowanie w tej sprawie w Sejmie. Sprawa się opóźniała, jednak w końcu znalazła swój finał. Według harmonogramu 17 posadzenia Sejmu głosowanie w sprawie powołania Prezesa Urzędu Komunikacji Elektroniczne miało odbyć się wczoraj wieczorem. Jednak zostało ono przesunięte prawie na sam koniec. Dlatego też w okolicach godziny 1 w nocy Marek Zagórski, premier cyfryzacji, przedstawił pokrótce kandydaturę Jacka Oko a Jan Grabiec, przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, przekazał rekomendację w tej sprawie. Po uzyskaniu większości dr inż. Jacek Oko został nowym Prezesem UKE.

głosowanie wybór Prezesa UKE

Prezes UKE powołany, czas na nową aukcję 5G

Co prawda wynik głosowania w Sejmie był czystą formalnością, jednak jest to ważne wydarzenie dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. To właśnie opóźniające się powołanie nowego Prezesa UKE sprawiło, że nie poznaliśmy jeszcze wstępnych założeń nowej aukcji 5G. Jak już wcześniej wspominał Marek Zagórski, jednym z pierwszych zadań nowego prezesa tego urzędu będzie przedstawienie Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. Zgodnie z ostatnią nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego są one teraz obowiązkowym elementem wydawanych przez UKE decyzji rezerwacyjnych. Zaraz po tym zostaną opublikowane proponowane warunki postępowania dystrybucyjnego. Powszechnie mówi się, że będzie to aukcja, ale równie dobrze UKE może tym razem wskazać na przetarg.

Wszyscy oczekują, że nowe postępowanie ruszy jeszcze w tym roku. O ile wielce prawdopodobne jest, że w najbliższych miesiącach nastąpi publikacja proponowanych warunków, to może zabraknąć czasu na rozpoczęcie właściwego etapu wspomnianej aukcji. Chodzi tutaj oczywiście o okres, w którym operatorzy będą mogli składać swoje oferty. Do tego potrzebny jest czas na rozstrzygnięcie wyników i wydanie decyzji rezerwacyjnych. Dopiero po tym operatorzy będą mogli złożyć pisma o pierwsze pozwolenia radiowe i rozpocząć modernizację stacji bazowych. Dlatego też możemy spokojnie założyć, że usługi 5G w paśmie 3,6 GHz ruszą w naszym kraju na wiosnę przyszłego roku.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.