Sieci 5G mają wiele potencjalnych zastosowań, których jeszcze nie znamy. Dlatego operatorzy testują nie tylko możliwe prędkości pobierania, ale również poszukują nowe zastosowania dla swoich przyszłych sieci. Dlatego właśnie T-Mobile uruchomił w krakowskim centrum hub:raum instalację sieci 5G, która posłuży startupom do rozwoju projektów korzystających z technologi Edge Computing.

Większość osób mylnie uważa, że 5G do przede wszystkim sieć oferująca dużo większą pojemność niż 4G LTE. Jednak nowy standard łączności pozwala również na przybliżenie usługi do klienta, czyli na tzw. kraniec sieci. Edge Computing, bo o nim tutaj mowa, polega na przetwarzaniu danych na serwerze ulokowanym bardzo blisko stacji bazowej. Dzięki temu innowacyjne firmy mogą wdrożyć w życie projekty, które nie zadziałałyby na obecnych sieciach LTE. Dobrym przykładem jest tutaj projekt SEATa, o którym pisałem Wam kilka dni temu. Z kolei polski oddział T-Mobile współpracuje z partnerami biznesowymi oraz startupami współpracującym z centrum innowacyjności hub:raum, którym udostępnia testową infrastrukturę sieci 5G.

“Jedną z największych korzyści wynikających z wczesnego dostępu do infrastruktury 5G jest możliwość wypracowania na jej bazie innowacji oraz praktycznych rozwiązań, które będą mogły zostać udostępnione rynkowi w momencie startu sieci komercyjnych, tym samym dając współpracującym z nami partnerom znaczącą przewagę nad konkurencją. Edge Computing to jedno z najbardziej ekscytujących zastosowań sieci 5G i cieszę się, że polskie firmy już dziś będą mogły z niego skorzystać’ – powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T‑Mobile Polska.

Stacje bazowe do krakowskiej sieci 5G T-Mobile dostarczyła Nokia

T-Mobile ma już za sobą pierwsze udane testy stacji bazowych 5G od Huawei. Przy czym w Krakowie powstała instalacja, która znacząco różni się od tego, co znajduje się w Warszawie. Operator zbudował w centrum hub:raum sieć złożoną z kilku pikokomórek. Oznacza to, że składa się ona z kilku nadajników niedużej mocy firmy Nokia, a sygnał dostępny jest tylko wewnątrz budynku. Z kolei rdzeń sieci składa się z urządzeń firm Cisco i Ericsson. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że połączona jest ona z platformą Edge Computing.

Operator uruchomił platformę Edge Computing w oparciu o sieć 4G już w 2017 roku. Jednak dopiero po uzyskaniu częstotliwości testowych od UKE i dodaniu warstwy radiowej 5G pozwoli na pełne wykorzystanie jej możliwości.

“Cieszymy się, że operatorzy aktywnie testują sieć 5G w Polsce i przygotowują się tym samym do jej wdrożenia. Przyszły rok będzie przełomowy. Czeka nas aukcja i komercyjne wdrożenie sieci piątej generacji. To duże wyzwanie zarówno dla operatorów jak i dostarczycieli sprzętu. Liczę, że proces ten przejdzie sprawnie, między innymi dzięki takim testom jak ten prowadzony przez T‑Mobile i Nokię w Krakowie” – mówi Marcin Cichy, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.