Huawei należy do trójki największych dostawców stacji bazowych na świecie. Wygląda na to, że amerykańskie restrykcje nie zmieniły tego stanu rzeczy. Ryan Ding podczas wystąpienia online poprzedzającego targi MWC Shanghai 2021 poinformował, że jego firma brała udział w budowie co drugiej sieci 5G.

Aktualnie operatorzy sieci komórkowych mogą wybierać pomiędzy rozwiązaniami trzech dużych dostawców. Są nimi Ericsson, Huawei i Nokia. To właśnie te firmy stoją za wszystkimi największymi wdrożeniami 5G na świecie. Oprócz nich swoich sił próbuje m.in. Samsung czy też cała grupa dostawców Open RAN. Ci ostatni upatrują szansę w restrykcjach, jakie są nakładane na chińskiego giganta. Huawei obecnie jest odcięty od amerykańskich producentów układów scalonych oraz innych firm, które korzystają z amerykańskiej technologii. To właśnie m.in. potencjalne problemy z zachowaniem ciągłości łańcucha dostaw skłoniły Wielką Brytanię do zaostrzenia restrykcji wobec Huawei. Ostatecznie chiński producent stacji bazowych został uznany przez brytyjskich urzędników za dostawcę wysokiego ryzyka. Podobny los może spotkać Huawei w innych krajach. Jednak, póki co, dość znaczna grupa operatorów korzysta w swoich sieciach 5G z rozwiązań chińskiego dostawcy.

Sprzęt Huawei jest obecny w ponad 70 sieciach 5G

Ryan Ding, dyrektor wykonawczy Huawei i szef Carrier Business Group, podczas spotkania, które odbyło się przed rozpoczęciem targów MWC Shanghai 2021, powiedział, że mamy obecnie na świecie ponad 140 sieci 5G. Funkcjonują one w 59 krajach. Przy czym więcej niż połowa z owych sieci wyposażona jest w sprzęt Huawei. Jest to dość dobry wynik, ponieważ niektóre kraje zabroniły budowy sieci piątej generacji z użyciem sprzętu chińskiego dostawcy.

Przedstawiciel Huawei określił 2020 mianem trudnego roku. I nie chodziło tutaj tylko o wpływ amerykańskich sankcji na działalność firmy. Pandemia COVID-19 odbiła się na całym rynku telekomunikacyjnym. W wielu krajach (w tym w Polsce) przyczyniła się ona do opóźnienia przydziału nowych częstotliwości dla sieci 5G. Operatorzy musieli pozmieniać swoje plany, a dostawcy zmagali się z różnymi problemami w łańcuchu dostaw. Jednak, jak podkreślił Ryan Ding, operatorzy we współpracy z Huawei na całym świecie podłączyli do szerokopasmowych sieci radiowych aż 22 miliony nowych użytkowników. Dodał również, że jego firma stale współpracuje z 300 operatorami, którzy działają w 170 krajach.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.