Podczas trwającego obecnie Mobile World Congress w Barcelonie zobaczyliśmy już kilka smartfonów ze wsparciem dla sieci 5G. Na targach MWC nie mogło także zabraknąć GSM Association, międzynarodowej organizacji promującej rozwój telefonii komórkowej. GSMA przygotowało raport na temat przyszłości piątej generacji sieci komórkowych, przedstawiając kilka ciekawych liczb oraz przyszłe zastosowania 5G.

Najważniejsze rynki jeszcze w tym roku będą mieć sieci 5G

GSMA zauważyło, że operatorzy z najważniejszych rynków już zaczęli czynić postępy we wprowadzaniu sieci 5G. Już w 2019 nowe sieci będą dostępne w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach. Raport GSMA wybiega jednak jeszcze dalej w przyszłość. Do 2025 roku połączenia 5G będą stanowić 15% wszystkich połączeń mobilnych na świecie, a zasięgiem pokryte będzie 40% ludności.

Według GSMA liczba połączeń IoT wzrośnie aż trzykrotnie do 2025 roku, kiedy wyniesie aż 25 miliardów. Globalny obrót urządzeń z kategorii Internet of Things przekroczy granicę 1 biliona dolarów. Już teraz operatorzy inwestują około 160 miliardów USD rocznie na rozwój i ulepszanie swoich sieci. Przez następne 15 lat 5G wniesie do globalnej ekonomii aż 2,2 biliony dolarów.

GSMA: 5G, IoT i AI będą mieć wpływ na każdy aspekt codziennego życia

GSM Association nie ma wątpliwości, że nowe technologie będą używane w każdej dziedzinie. Rozrywka, komunikacja, edukacja i inne części życia będą podparte wszechobecną błyskawiczną łącznością. Dzięki sieciom 5G aplikacje rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości mogą być bogatsze i bardziej społeczne. Wydarzenia na żywo, takie jak koncerty czy mecze, będą mogły być transmitowane w 360 stopniach na cały świat i oglądane poprzez zestawy VR.

5G pozytywnie wpłynie także na transport. Bardzo niskie czasu przesyłu pakietów umożliwią na usprawnienie systemów sztucznej inteligencji, które będą kierować autonomicznymi pojazdami. To z kolei przełoży się na większe bezpieczeństwo na drodze oraz sprawniejszy transport. Nowe sieci komórkowe pomogą także w przemyśle i rolnictwie.

Źródło: GSM Association