Superbohaterowie już na dobre przeniknęli do popkultury. Producenci filmowi co jakiś czas raczą nas nową historią o przygodach bohaterów znanych z komiksów. Z kolei Batman i Spiderman “zawitali” na odbywające się w Barcelonie targi MWC 2019. Co tam robili? Pokazywali nam możliwości sieci mobilnych następnej generacji, czyli 5G.

Targi MWC, czyli Mobile World Congress, są dla świata telekomunikacyjnego największym corocznym wydarzeniem. Większość osób kojarzy je z prezentacjami nowych smartfonów. Dzięki temu wszyscy zainteresowani nowinkami technicznymi śledzą obecnie wieści docierające z Barcelony. Jednak to nie smartfony są najważniejsze. Podczas targów MWC mamy okazję zapoznać się z różnymi wizjami najbliższej przyszłości świata telekomunikacyjnego. Dlatego operatorzy stacji bazowych pokazują obecnie w Barcelonie możliwości sieci 5G. W końcu, po co komu szybka sieć bez aplikacji, które wykorzystałyby jej możliwości? Pozostaje tylko jeden problem. Jak skupić na sobie uwagę mediów? Kolejne testy prędkości są już trochę nudne. Dlatego Ericsson oraz Nokia postanowili skorzystać z pomocy superbohaterów. Batman i Spiderman pojawili się w zaawansowanych demonstracjach AR/VR pokazujących możliwości przyszłych sieci 5G.

Batman zawitał w demie przygotowanym przez Intela, Ericssona i operatora AT&T

Targi MWC mają to do siebie, że operatorzy sieci komórkowych demonstrują podczas nich swój technologiczny potencjał. AT&T jest amerykańskim operatorem, który tak się spieszy z 5G, że swoje najnowocześniejsze stacje bazowe LTE określa mianem 5G E (5G Evolution). Jednak nawet najszybsze sieci LTE-Advanced Pro nie pozwolą na to, że umożliwi prawdziwa technologia 5G. Podczas demonstracji gogle Vive łączyły się poprzez terminal z modemem 5G Intela i stacje bazową Ericssona z serwerem, na którym była uruchomiona zaawansowana aplikacja mieszanej rzeczywistości. Gracze doskonale wiedzą, że tego typu rozrywka wymaga nie tylko szybkiego przesyłu danych, ale również minimalnych opóźnień.

Spiderman został bohaterem pokazu Intela, Nokii i Sony

Za kolejnym demem również stał Intel. Przypadek? Nie sądzę. Przy czym tym razem partnerem technologicznym, który dostarczył sprzęt 5G była fińska Nokia. Finowie przygotowali stację bazową oraz serwer brzegowy 5G Edge cloud Nokia AirFrame. Dlaczego jest to takie ważne? Nokia pokazała w ten sposób, że szykuje kompletne portfolio rozwiązań, które pozwolą operatorom na świadczenie zupełnie nowych usług. Edge cloud pozwala na uruchamianiu serwisów (w tym przypadku była to aplikacja AR/VR) na serwerze znajdującym się tuż przy stacji bazowej. Dzięki temu eliminowane jest opóźnienie wprowadzane przez sieć szkieletową i styki międzyoperatorskie.

Źródło: Intel (1), (2), Ericsson, Nokia

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.