To było do przewidzenia. Informacja dot. domniemanego wstrzymania budowy sieci 5G w Szwajcarii obiegła już cały internet. Niestety mało kto doczytał, że jest to typowy fakenews. Do sprawy odniosło się również polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Jednak środowisko anty 5G i wyszukiwarka Google dalej promują treści powielające nieprawdziwą informację.

Przeciwnicy technologi 5G od razu podchwycili artykuł opublikowany na ramach Financial Times, który odnosił się domniemanego zawieszenia budowy nowych sieci. Nie dość, że brytyjscy dziennikarze źle interpretowali informacje, do których dotarli, to w sieci pojawiły się kolejne wariancje fakenewsa. Całą lawinę nieprawdziwych informacji napędziło to, że artykuł Financial Times znalazł się za tzw. paywallem, czyli trzeba było zapłacić za jego przeczytanie. Dlatego też większość dziennikarzy pisząc o domniemanym zakazie 5G w Szwajcarii bazowało na tytule i tym, co napisali inni.

Szwajcaria 5G FT

Z kolei niektórzy przeciwnicy wdrażania nowych technologi dorobili stwierdzenie, że informacja o zakazie budowy sieci 5G pojawiła się na stronach rządowych. Oczywiście to kłamstwo miało na celu nic innego jak zbudowanie zaufania wśród odbiorców podatnych na dezinformację.

Doniesieniami o zakazie 5G w Szwajcarii zainteresowało się Ministerstwo Cyfryzacji

Tak się składa, że byliśmy pierwszą polską redakcją, która rozbroiła tego fakenewsa. Zadanie to nie było proste, ponieważ wyszukiwarka Google była wręcz zaśmiecona artykułami bazującymi na błędnych wnioskach dziennikarzy Financial Times.

Szwajcaria 5G google

Kilka dni po naszej publikacji okazało się, że tematem zajęło się również Ministerstwo Cyfryzacji. Wanda Buk podzieliła się oficjalnymi ustaleniami w tej sprawie.

Szersza wypowiedź Pani wiceminister pojawiła się również na łamach serwisu WhatNext.pl:

„Po artykule w FT skontaktowaliśmy się bezpośrednio z rządem Szwajcarii, by wyjaśnić sprawę. Dostaliśmy oficjalne potwierdzenie, że Szwajcaria nie wprowadza żadnego „zakazu 5G”.

Budowa sieci to skomplikowane zagadnienie i dziennikarzom umknęło, że list stanowisko Federalnego Departamentu Środowiska (FOEN) to zalecenia, dotyczące podejścia do kwestii mierzenia natężenia pola, chodzi w szczególności o lit. c) Empfehlung an die Kantone. To nie jest decyzja administracyjna o wstrzymaniu budowy sieci.

Ta sytuacja pokazuje jak ostrożnie i precyzyjnie, bez nastawienia na szybką sensację i klikalność, należy relacjonować wszelkie wydarzenia związane z budową sieci piątej generacji.”

Niestety temat został podchwycony jedynie przez 3 portale.

Szwajcaria 5G google

Pozostałe serwisy nie zaktualizowały „sensacyjnych” wpisów dot. „zakazu 5G” w Szwajcarii. Na domiar złego argument ten jest podnoszony przez przeciwników 5G, którzy nie widzą nic złego w propagowaniu wyjaśnionego i zdementowanego fakenewsa.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.