W korporacjach mawiają “Sky is the limit”. Dosłownie z takiego założenia wychodzi firma Exatel, która jest polskim operatorem telekomunikacyjnym. Spółka planuje w ciągu najbliższych 3 lat wystrzelić pierwszego polskiego satelitę telekomunikacyjnego. Do potencjalnych klientów świadczonych przez niego usług należą m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz służby mundurowe.

Na co dzień piszemy głównie o operatorach w kontekście tradycyjnych, tj. naziemnych, usług telekomunikacyjnych. Społeczeństwo interesują głównie przedsięwzięcia, które mają wpływ na komfort korzystania z Internetu. Jednak cała naziemna infrastruktura używana jest również do innych celów. Z wydzielonych sieci teleinformatyczne korzystają głównie służby państwowe. Jednak rozbudowana sieć światłowodowa oraz nałożone na to różne systemy łączności bezprzewodowej (np. TETRA) to za mało. Braki te uzupełnia łączność satelitarna, która pomimo wyższych opóźnień, ma jedną istotną zaletę. Chodzi oczywiście o możliwość połączenia się z satelitą z niemal każdego miejsca. Jednak polskie służby nie mogą korzystać z polskiego satelity telekomunikacyjnego, bo takiego jeszcze nie ma. Zmienić chce to właśnie Exatel, który liczy również na rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Polski satelita telekomunikacyjny za 3 lata

Rafał Magryś, wiceprezes Exatela, w rozmowie z PAP zdradził, że jego firma w ciągu około 3 lat chce wystrzelić satelitę, który powstanie z udziałem polskich firm. Trzeba przyznać, że projekt jest przełomowy, ponieważ polskie firmy oraz uczelnie do tej pory zajmowały się jedynie dostarczaniem pojedynczych modułów, które były instalowane na satelitach konstruowanych w innych krajach. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z pierwszym polskim satelitą, który będzie używany do świadczenia komercyjnych usług telekomunikacyjnych.

“Dokonuje się pewna rewolucja, którą można porównać do upowszechnienia komputerów osobistych. Tymczasem Polska – w przeciwieństwie do większości porównywalnych krajów – nie ma własnego satelity. I to pomimo że mamy kilkadziesiąt podmiotów działających na tym rynku. Działają one jednak przeważnie jako podwykonawcy międzynarodowych firm”. – Rafał Magryś, wiceprezes Exatela

Exatel jest firmą państwową, która działa na rzecz budowy polskiej cybersuwerenności. Dlatego też konstrukcja własnego satelity, który posiada polski system telekomunikacyjny, doskonale wpasowuje się w misję przedsiębiorstwa. Dzięki temu polskie placówki dyplomatyczne oraz służby mundurowe będą mogły liczyć na dostęp do bezpiecznej komunikacji. Oprócz tego Exatel liczy na współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która potrzebuje aktualnych zdjęć satelitarnych zrobionych w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu możliwa jest sprawna obsługa systemu dopłat dla rolników.

Projekt jest bardzo ambitny. Dlatego też Exatel nie chce zrobić wszystkiego samodzielnie. Przykładowo firma zajmie się łącznością oraz szyfrowaniem. Z kolei budowa silnika czy też baterii słonecznych będzie zlecona partnerom.

Źródło: PAP

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.