Analitycy z Picodi.com przeanalizowali ceny dostępu do internetu światłowodowego w 62 krajach świata. Wyniki tej analizy są dla nas bardzo korzystne, ponieważ pokazują, że szerokopasmowy internet w Polsce nie jest zbyt drogi w porównaniu z innymi krajami. Zawdzięczamy to wysokiej konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym, która wymusza zarówno niskie ceny, jak i wysoką jakość świadczonych usług.

Czy zastanawialiście się może kiedyś, w jakim stopniu internet w Polsce jest szybki i tani w porównaniu z innymi państwami? Polacy mają tendencję do krytykowania ofert firm telekomunikacyjnych zarówno pod kątem ceny, jak i szybkości dostępnych łączy. Jednak analitycy z Picodi.com pokazali, że jest inaczej. Najnowsze badanie obejmuje cenniki największych operatorów z 62 krajów, w tym kraje G20, największe kraje angielsko- i hiszpańskojęzyczne oraz państwa z obszaru byłego ZSRR. Analiza objęła tylko te oferty, które dotyczą usług nielimitowanego dostępu do internetu dla użytkowników domowych poprzez światłowód lub poprzez najbardziej zaawansowaną technologię dostępną w danym kraju. W przypadki Polski byli to Netia, Orange, Plus, UPC oraz Vectra.

Ceny najtańszych łączy światłowodowych z prędkością 100 Mbit/s

Pierwsze porównanie dotyczy najtańszych (a zarazem najwolniejszych) łączy światłowodowych. Analitycy za kryterium wyboru przyjęli tutaj prędkość 100 Mbit/s. Jednak w niektórych krajach, jak np. w Polsce i Rumuni, tak wolne łącza nie są dostępne. W tym przypadku do porównania wzięto oferty dla 150 Mbit/s. Pomimo tego oba kraje należą do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o dostawców taniego internetu szerokopasmowego.

ceny internetu - łącza 100 Mbit/s

Jak szybki internet można mieć za 20 euro?

W niektórych krajach internet światłowodowy jest bardzo drogi. W innych jest wręcz na odwrót. Dlatego też drugie zestawienie powstało w trochę inny sposób. Tym razem analitycy sprawdzili jak szybkie łącza są dostępne w poszczególnych krajach za 20 euro miesięcznie (około 86 zł). Tutaj Polska również wypada bardzo dobrze, ponieważ w tym przedziale cenowym bez najmniejszego problemu można nabyć łącze o prędkości 1 Gbit/s.

łącza internetowe do 20 euro

Internet 1 Gbit/s w Polsce jest dość tani

Obecnie niemalże każdy dostawca internetu stacjonarnemu ma w swojej ofercie łącza o prędkości 1 Gbit/s. Tak przynajmniej jest w Polsce, gdzie oferta tego typu jest pod względem cenowym dość dostępna. Taniej jest m.in. w Rumunii. Jednak w innych krajach, jak np. w Austrii i Australii, za łącze 1 Gbit/s trzeba zapłacić prawie 200 euro miesięcznie.

internet ceny 1 Gbit/s

Źródło: picodi

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.