Pod koniec kwietnia tego roku tajwański producent elektroniki zapowiedziała pierwsze karty graficzne marki Arez. Dziś, po niespełna miesiącu, firma poinformowała na Twitterze, że nie ma zamiaru jej rozwijać. Co ciekawe, na rynku nie pojawił się żaden nowy produkt sygnowany logiem Arez. Co poszło nie tak?

Marka Asus Arez nawiązująca nazwą do greckiego boga wojny miała namieszać na rynku kart graficznych. Zapowiedziane produkty, zdaniem producenta, byłyby niezwykle ciche, dzięki zastosowaniu materiałów Super Alloy Power II nie tracąc przy tym na wydajności i utrzymując niską temperaturę pracy, nawet przy bardzo wysokim obciążeniu. Ponadto Tajwańczycy zapewniali, że technologia Auto Extreme zapewni niższy o nawet 70% pobór mocy w porównaniu z kartami graficznymi konkurencji. Informacja o zawieszeniu prac nad produktami Arez została opublikowana na twitterowym profilu @asus_arez. Producent w poście poformował jedynie, że wierni klienci firmy powinni oczekiwać nowych kart graficznych z serii Asus ROG, a „grecki” projekt gamingowy zapewne niezostanie wznowiony.

Wielkie nadzieje

W materiałach prasowych rozsyłanych kilka tygodni temu przez producenta czytaliśmy, że marka Arez zaakcentuje stałe partnerstwo pomiędzy Asusem i AMD, które trwa już od dziesięcioleci. Marketingowcy podkreślali, że nowa marka będzie nowatorskim rozwiązaniem dla ekstremalnych graczy, którzy oczekują innowacji stale opracowywanych przez Asusa oraz stabilnych procesorów i software’u Radeona. Marka ROG, która znana jest wśród użytkowników już od wielu lat, teoretycznie miała oferować jedynie produkty tworzone we współpracy z Nvidią. Bardzo może dziwić fakt, że Tajwańczycy zrezygnowali z tego „innowacyjnego projektu” po niespełna miesiącu, jeszcze przed premierą pierwszych kart graficznych. Czyby pomiędzy Asusem i AMD „zazgrzytało”?

Asus postawił jednak na Nvidię?

Pod koniec marca tego roku firmy produkujące karty graficzne poróżnił program partnerki GeForce Partner Program, który wymuszał od partnerów producenta, między innymi Asusa, oferowanie produktów bazujących jedynie na technologii Nvidii. W podobnym okresie tajwańskie przedsiębiorstwo poinformowało o rozpoczęciu prac nad marką Arez, tworzoną we współpracy z AMD. Chociaż Asus od początku twierdził, że z ich oferty nie znikną produkty bazujące na rozwiązaniach GeForce, to dla wielu sprawa była jasna – na rynku miały się już nie pojawić karty graficzne tworzone we współpracy z Nvidią. Wygląda na to, że Asus postawił jednak na GeForce’y.

Źródło: PCGamer

Aktualizacja 22.05.2018

Okazuje się, że informacje o zakończeniu rozwijania marki Arez była opublikowana na koncie nieprowadzonym przez Asusa. Wiele wskazuje na to zatem, że tajwański producent nadal jest zainteresowany tworzeniem produktów pod nowym logiem. Czy rzeczywiście niebawem na rynku zadebiutują karty graficzne z logiem Arez? Czas pokaże.