Niemiecki rząd przyjął niedawno serię rozporządzeń, które mają poprawić zasięg obecnych sieci 4G LTE. Plan obowiązuje również pokrycie tzw. białych plan, czyli miejsc, w których nie ma dostępu do mobilnego internetu. Rozbudowa infrastruktury obecnych sieci komórkowych stworzy fundamenty potrzebne do wdrożenia 5G.

Budowa infrastruktury potrzebnej do świadczenia dostępu do internetu jest kosztowną inwestycją. Dotyczy to zarówno sieci korzystających z technologi mobilnych, jak i stacjonarnych. Dlatego też operatorzy w pierwszej kolejności inwestują w miejscach, gdzie mogą liczyć na szybki zwrot wydanych pieniędzy. Oznacza to, że na dobry zasięg sieci mobilnych mogą liczyć przede wszystkim mieszkańcy miast. Jednak nawet jak dany operator chce zainwestować w miejscu, gdzie do tej pory nie było zasięgu, to czeka go długi proces budowy nowego nadajnika. Problem ten jest znany na całym świecie. Dlatego rządy poszczególnych państw wprowadzają przepisy przyspieszające tempo rozbudowy sieci komórkowych. Niemcy przyjęli właśnie wstępny projekt strategii poprawy zasięgu sieci mobilnych.

Niemcy mają jedne z najgorszych sieci LTE w Europie i chcą to zmienić

Pod koniec zeszłego roku ukazał się raport firmy konsultingowej P3 z Akwizgranu. Pokazał on, że sieci LTE działające w Polsce są dużo lepsze od swoich odpowiedników w Niemczech. W kwestii zasięgu najlepszy niemiecki operator pokrywał wtedy zasięgiem 4G jedynie 75% terenu kraju. Nic dziwnego, że tamtejszy rząd zaczął pracować nad projektem poprawiającym dostępność sieci komórkowych. Wstępnie zakłada on:

  • przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń na budowę instalacji sieciowych,
  • zwiększenie wsparcia dla lokalnej infrastruktury mobilnej,
  • wykorzystanie nieruchomości publicznych do budowy masztów,
  • ustanowienie specjalnego funduszu w ramach Digital Infrastructure Special Fund na potrzeby infrastruktury cyfrowej na 5 tys. niedoinwestowanych dotychczas obszarach,
  • stworzenie firmy odpowiadającej za rozwój infrastruktury sieci komórkowych,
  • rozpoczęcie publicznej debaty na temat 5G.

Projekt dotyczy co prawda sieci LTE. Jednak bez porządnej infrastruktury 4G nie można mówić o budowie sieci 5G.

Źródło: telecompaper, Telko.in

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.