Deutsche Telekom, czyli niemiecki T-Mobile, już miesiąc temu chwalił się pierwszą stacją bazową 5G w Europie. Tym razem mamy do czynienia z olejnym krokiem, jakim jest zbudowanie pierwszej niewielkiej sieci 5G. Składają się na nią 3 stacje bazowe, które znajdują się w dzielnicy Schöneberg. Berlin nie jest jedynym miastem, gdzie T-Mobile testuje 5G. Podobne prace prowadzone są również w Hamburgu.

Pierwsze wyniki są dość obiecujące, ponieważ operator chwali się prędkością przesyłania danych 2 Gbit/s. Oczywiście 5G będzie pozwalać na dużo większe prędkości. Jednak musimy również pamiętać o tym, że tak samo, jak w przypadku LTE, w 5G prędkość transmisji również będzie zależeć od użytego pasma. Wspomniane 2 Gbit/s jest dobrą wiadomością również dla nas, ponieważ T-Mobile w swojej pierwszej sieci 5G używa pasma 3,7 GHz. Te same częstotliwości są używane aktualnie w Polsce przez sieci WiMAX, ale na pewno zostaną one w przyszłości zaadoptowane na potrzeby 5G.

Sieć 5G zbudowana przez T-Mobile działa w trybie 5G-LTE dual connectivity.

Operatorzy dobrze wiedzą, że budowanie sieci nowej technologi od zera jest bardzo kosztowne i wolne. Dlatego też Deutsche Telekom zdecydowało się na rozwiązanie hybrydowe. Oznacza to, że urządzenie klienckie będzie głównie korzystać z sieci LTE, która ma już aktualnie dobry zasięg, a gdy znajdzie się w zasięgu komórki 5G, to skorzysta z nowej technologi w celu przesłania danych. Jednak wszystkie informacje sygnalizacyjne (czyli np. komunikaty mówiące sieci, z której stacji bazowej korzystamy) przesyłane będą przez stacje bazowe LTE.

T-Mobile 5G speed test

Pierwsze stacje bazowe 5G znajdują się w Berlinie na ulicach: Winterfeldtstraße, Martin-Luther-Straße oraz Pohlstraße. Wyposażone są one w sprzęt pochodzący od firmy Huawei, która przystosowała swoje urządzenia do wstępnej wersji standardu 5G NR (New Radio). Cały problem polega właśnie jeszcze na tym, że organizacja 3GPP nie uchwaliła jeszcze finalnej wersji standardu opisującego sieć nowej generacji. Dlatego też dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego nie są jeszcze pewni, w jaki sposób powinni implementować nowe rozwiązania. Deutsche Telekom obiecuje, że jak tylko standard zostanie doprecyzowany, to w przyszłym roku zbuduje fundamenty na rozwój nowej technologi.

 

Źródło: Deutsche Telekom

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.