T-Mobile nie próżnuje i cały czas pracuje nad rozbudową swojej sieci LTE. Co prawda dużo inwestycji jest realizowanych za pomocą spółki NetWorkS!, która obsługuje stacje bazowe współdzielone przez Orange oraz T-Mobile. Jednak obaj operatorzy mają również oddzielną infrastrukturę. Wakacje są dobrym okresem, aby w tym czasie zająć się modernizacją sieci LTE w trochę opuszczonych miastach.

Ruch jest tam wtedy mniejszy, więc spokojnie można sobie pozwolić prace modernizacyjne. Są one i tak zazwyczaj przeprowadzane, więc nikt nie powinien narzekać na pogorszenie usługi. Operatorzy wszystkie zmiany oraz instalacje na stacjach bazowych przeprowadzają w tzw. oknach serwisowych. Są to zazwyczaj późne godziny nocne, podczas których ruch generowany przez klientów w danym rejonie jest najmniejszy. Również po takich zmianach operator ze szczególną uwagą śledzi wydajność serwisowanej ostatnio stacji bazowej. T-Mobile przyznaje się tutaj, że w rejonach turystycznych prace inwestycyjne kończone są przed początkiem sezonu urlopowego. Bywa też tak, że są one przekładane na jesień, żeby zostały zakończone przed świątecznymi wyjazdami. Natomiast miasta są wtedy częściowo opustoszałe, więc tam można skupić swoje wysiłki.

T-Mobile ma już ponad 2700 stacji bazowych LTE-Advanced, które obsługują agregację pasm częstotliwości.

Jeżeli chodzi o tempo rozwoju, to 400 z nich pojawiło się w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Dzięki temu technologia Carrier Aggregation (czyli agregacja nośnych/pasm) w wykonaniu T-Mobile dociera do 30% populacji naszego kraju. Przy czym 600 z tych 2700 stacji bazowych oferuję agregację wszystkich 3 pasm operatora, co daje maksymalną prędkość transmisji wynoszącą 354 Mbit/s. T-Mobile posiada aktualnie 9865 stacji bazowych LTE (115 z nich pojawiło się w ciągu ostatnich 2 miesięcy), co przekłada się na zasięg obejmujący 99,8% populacji kraju i 97,6% powierzchni.

Podobnymi wynikami pochwaliło się miesiąc temu Orange. Ogólna liczba stacji bazowych jest zbliżona, przy czym T-Mobile ma o około 1/3 więcej stacji bazowych agregujących wszystkie 3 pasma częstotliwości. Jednak obaj operatorzy podali te dane z miesięczną różnicą, więc nie wiemy, jaka jest obecna sytuacja u Orange.

Źródło: T-Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.