Stacje bazowe podłączane są do sieci szkieletowej za pomocą łączy światłowodowych lub radiowych (tj. radiolinii). Które z nich są lepsze? Ericsson i niemiecki oddział T-Mobile wychodzą z założenia, że obie technologie są tak samo dobre. Ostatnio udało im się uruchomić łącze radiowe o przepływności 40 Gbit/s i opóźnieniu poniżej 100 us (0,1 ms). Dokładnie takie radiolinie są potrzebne do budowy sieci 5G!

Operatorzy sieci komórkowych muszą dbać o to, żeby każda stacja bazowa była w odpowiedni sposób podłączona do sieci szkieletowej. W końcu dokładanie większej ilość anten i systemów radiowych, a także sektorów, nie przyniesie pożądanych korzyści, jeśli łącze doprowadzone do nadajnika będzie się zapychać. Dzisiaj już standardem jest to, że nowe nadajniki sieci komórkowej podłączone są za pomocą gigabitowych łączy. 1 Gbit/s to absolutne minimum, natomiast stacje agregujące większy ruch mają doprowadzone światłowody 10 Gbit/s. To jednak dalej za mało, jak pomyślimy o możliwościach sieci 5G. Dlatego stacje bazowe przeznaczone pod nową technologię obsługują już łącza 40 Gbit/s. Dlatego Ericsson i Deutsche Telekom chcą mieć pewność, że sieci 5G będzie można budować zarówno na podstawie infrastruktury światłowodowej, jak i linii radiowych.

40 Gbit/s po radiu robi wrażenie

Uzyskanie ogromnej prędkości przesyłu danych nie jest zbyt dużą sztuką. Wystarczy zastosować modulację wyższego rzędu oraz szersze pasmo. W przypadku sieci 5G ważny jest tutaj jeszcze drugi parametr opisujący parametry łącza. Chodzi oczywiście o opóźnienie. Nowa generacja sieci komórkowych ma zapewniać praktycznie bezopóźnieniową komunikację. Dlatego też każdy element, który znajduje się na drodze transmisji pakietów, może zniweczyć to założenie. Na szczęście rozwiązanie zaprojektowane przez Ericssona pozwala na przesył danych z prędkością 40 Gbit/s przy opóźnieniu nieprzekraczającym 100 mikrosekund (0,1 ms). Dzięki temu urządzenia Szwedów mogą być użyte do budowy linii radiowych, które sprawdzą się jako integralny element architektury sieci 5G.

Deutsche Telekom (właściciel grupy T-Mobile) przeprowadził test w Ateńskim centrum operatora. Radiolinia została zestawiona na odcinku o długości 1,4 kilometra i korzystała z pasma E (70/80 GHz). Cały setup składał się z urządzeń Ericsson MINI-LINK 6352 oraz Ericsson Router 6000.

Źródło: Deutsche Telekom, Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.