Polscy operatorzy oferują bardzo atrakcyjne pakiety danych. Jednak osoby często korzystające z usług strumieniujących i tak potrafią je wykorzystać. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile danych schodzi na odsłuchanie jednej piosenki albo obejrzenie odcinka ulubionego serialu?

Usługi strumieniujące sprawiły, że posiadacze smartfonów konsumują coraz to większe ilości danych. Na szczęście Netflix oraz Spotify działają również w trybie offline. Jednak mało kto chce ograniczać się do słuchania bądź oglądania materiałów przechowywanych w pamięci urządzenia. Dlatego duży fani multimediów doceniają duże (i atrakcyjne cenowo) pakiety internetu mobilnego. Zobaczmy, na co wystarczy paczka 10 GB. W przypadku strumieniowania muzyki (np. za pomocą Spotify) zapotrzebowanie na ilość przesłanych danych kształtuje się na następującym poziomie:

  • Niska jakość (zazwyczaj 96 kbps): minuta utworu zużywa średnio 0,72 MB, cała godzina zużyje 43,2 MB.
  • Normalna jakość (typowo 160 kbps): minuta utworu zużywa średnio 1,20 MB, cała godzina zużyje 72 MB
  • Wysoka jakość (typowo 320 kbps): minuta utworu zużywa średnio 2,40 MB, cała godzina zużyje 115,2 MB.

Pamiętajcie o jednym: aplikacje streamingowe automatycznie dobierają jakość odtwarzanych materiałów

Efekt ten ma bardzo duży wpływ na ilość danych przesyłanych podczas materiałów wideo:

  • Niska jakość, czyli 240p lub 320p zużywa w ciągu godziny 300 MB danych.
  • Normalna jakość SD (czyli 480p) zużywa w ciągu godziny 700 MB danych.
  • Nagrania HD strumieniowane są w rozdzielczości 720p lub 2K co przekłada się na zużycie danych na poziomie 900 MB (720p), 1,5 GB (1080p) lub 3 GB (2K) za godzinę oglądania.
  • Nagrania UHD (czyli 4K) zużywają aż 7,2 GB danych w ciągu godziny.

Powyższe wartości dotyczą aplikacji Netflix. Jednak w przypadku YouTube oraz innych usług powinno wyglądać to podobnie.

Wróćmy jednak do postawionego wcześniej pytania. 10 GB pakiet danych wystarczy na obejrzenie 11 godzin nagrań wideo w rozdzielczości 720p (akurat taka jakość wystarczy użytkownikom smartfonów) lub 85 godzin słuchania muzyki w najwyższej jakości.

Źródło: Android Central

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.