Internet satelitarny mało komu kojarzy się z usługami mobilnymi. Mają to zmienić kolejne satelity Starlink oraz kilka aktualizacji oprogramowania. Jednak nie oznacza to, że Starlink zadziała na naszych smartfonach. Elon Musk wskazuje tutaj, że terminal będzie można zamontować na ciężarówce, autobusie, jachcie czy też samolocie. Skorzystać możemy na tym również my, o ile konkretny przewoźnik przerzuci się z tradycyjnego Internetu mobilnego na rozwiązanie firmy SpaceX.

Starlink jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które z powodu braku dostępu do Internetu stacjonarnego i zasięgu sieci mobilnej są skazane na Internet satelitarnym. Sama usługa nie jest tania. Jednak jej cena jest dość racjonalna, jeżeli weźmiemy pod uwagę oferowaną prędkość (obecnie około 200 Mb/s) oraz niskie opóźnienia. Przy czym obecni użytkownicy skarżą się na pewne ograniczenia.

Przeczytaj również: Starlink dostępny w Polsce. Jest “drogo”, ale i tak znajdą się chętni…

Jednym z nich jest przypisanie terminala do konkretnego adresu. Oznacza to, że Starlink nie jest obecnie rozwiązaniem na weekendowe wypady. Nie wspominając już o osobach (oraz firmach), które chciałyby, żeby Internet satelitarny działał również w ruchu. Tutaj pojawia się światełko w tunelu.

Mobilny Starlink trafi do samolotów i na dachy dużych pojazdów

Tradycyjny Internet satelitarny nie może być używany w ruchu. Korzysta on z satelitów geostacjonarnych, co wymaga od strony terminala wycelowanie anteny w kierunku konkretnego satelity. Podczas ruchu antena musiałaby cały czas się obracać i obliczać kierunek ustawienia czasy w zależności od swojej lokalizacji. Z kolei Starlink korzysta z gęstej siatki satelitów LEO. Do tego terminal posiada antenę typu phased array oraz niewielki silnik pozycyjny. SpaceX chce doprowadzić do sytuacji, w której usługa będzie działać również w ruchu. Dzięki temu Starlink stanie się interesującym rozwiązaniem dla posiadaczy kamperów oraz osób, którym zależy na szybkim dostępie do sieci w trasie.

Jednak Starlink nie trafi na dach Tesli. Terminal systemu jest zbyt duży, żeby można było go zamontować na dachu samochodu osobowego. Wygląda na to, że ten rynek pozostanie w domenie operatorów sieci 4G i 5G.

Internet satelitarny od Elona Muska może spotkać się dużym zainteresowaniem ze strony przewoźników. Linie lotnicze próbowały już korzystać ze specjalnie przygotowanych do tego celu stacji bazowych LTE. Jednak sieć nowoczesnych satelitów może dostarczyć dużo szybszy Internet. Dodatkowo Starlink sprawdzi się idealnie w autobusach, które jeżdżą po obszarach, gdzie są problemy ze stabilnym połączeniem przez sieć mobilną.

Przeczytaj również: Instalacja terminala Starlink zajmuje zaledwie 20 minut

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.