Stało się, Play zmienił zdanie i postanowił wdrożyć obsługę elektronicznych kart SIM w swojej sieci. Pierwszymi obsługiwanymi urządzeniami będą na pewno nowe iPhone’y i Apple Watch 4.

Polscy operatorzy zaczęli na poważnie traktować technologię eSIM, czyli elektronicznych kart SIM. Wdrożenie tego rozwiązania nie jest proste. Operator musi zainstalować w swojej sieci specjalne serwery obsługujące standard eSIM zaimplementowany przez danego producenta. Niestety nie jest to proste i nie ma jeszcze standardu, który byłby spójny dla wszystkich urządzeń dostępnych na rynku.

Play wdroży eSIM tak szybko, jak się da

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku Marcin Gruszka (Rzecznik Prasowy sieci Play) mówił, że “fioletowi” nie planują wdrożenia eSIM i zapowiedź nowych iPhone’ów nie zmieniła ich zdania. Natomiast dzisiaj usłyszeliśmy, że Play rozpoczął proces wdrażania elektronicznych kart SIM. Niestety operator nie podał żadnego terminu wprowadzenia eSIM do oferty konsumenckiej. Nie wiemy również jakie usługi będą dostępne.

Całkiem możliwe, że Play zaoferuje usługi eSIM podobne do tych, które mamy w sieci Orange. Mówimy tutaj o zwykłych elektronicznych kartach SIM dla najnowszych iPhone’ów oraz duplikacji numeru pomiędzy smartfonem, a smartwatchem. W tym drugim przypadku możemy liczyć na to, że Play od razu zaoferuje wsparcie dla Apple Watch 4 z modemem LTE. Na koniec warto dodać, że T-Mobile również pracuje nad eSIM.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.