Jak do tej pory różnica pomiędzy stacjonarnym a mobilnym łączem internetowym sprowadzała się głównie do limitu ilości pobranych oraz wysłanych danych podczas okresu rozliczeniowego. Mianowicie, operatorzy stacjonarni konstruują swoje oferty w oparciu o prędkość łącza, a mobilni bazują na wielkości pakietu danych. Jedak T-Mobile to zmienia wraz z nową ofertą Internetu mobilnego: T‑Mobile 1 – INTERNET DOMOWY.

Technologia LTE jest obecnie najefektywniejszym sposobem bezprzewodowej transmisji danych. Jednak ze względu na wysokie koszty budowy sieci LTE o zasięgu krajowym, musi to być usługa masowa. Również obciążenie poszczególnych stacji bazowych zmienia się w ciągu dnia oraz roku, więc zrozumiałe jest, że nikt nie jest w stanie zagwarantować określonej przepływności łącza LTE. Dlatego też operatorzy komórkowi uzależniają cenę swoich usług od ilości przesłanych danych. Nawet jeśli ktoś oferuje Internet LTE bez limitu, to tak naprawdę po zużyciu pakietu danych operator może nałożyć na użytkownika tzw. lejek, czyli ograniczyć prędkość transmisji danych.

T-Mobile 1 jest pierwszą prawdziwą ofertą na domowy Internet LTE bez limitu danych.

Mamy tutaj do czynienia z takim samym modelem biznesowym jak w przypadku łącza stacjonarnego. Nielimitowany Internet domowy LTE od T-Mobile z prędkością do 20 Mbit/s kosztuje 45 zł miesięcznie. Natomiast przy maksymalnej prędkości pobierania danych wynoszącej 60 Mbit/s, kwota ta wzrasta do 55 zł. Umowa podpisywana jest na 24 miesiące, przy czym raz na okres rozliczeniowy możliwa jest zmiana prędkości oferty. Do wyboru są również 2 routery: Huawei B525 (1 zł na start) oraz Huawei B529 (199 zł na start). Który z nich jest lepszy? Oba oferują maksymalną prędkość 300 Mbit/s, czyli są to urządzenia kategorii 6 wspierające agregację częstotliwości 2 pasm. Naszym zdaniem ich największą zaletą jest możliwość podłączenia zewnętrznej anteny 2×2 MIMO (2 złącza antenowe) oraz obsługa standardu Wi-Fi 802.11ac. Skąd zatem różnica w cenie obu routerów? Huawei B529 posiada wbudowany akumulator, więc można go zabrać ze sobą w teren. Pomimo tego, że oferta dotyczy Internetu domowego, to można z nie jest ona przypisana do żadnego adresu i można z niej korzystać na terenie całego kraju.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.