Klienci sieci Play od kilku dni zauważyli na swoich smartfonach dość ciekawe zjawisko. Okazuje się, że podczas przebywania w zasięgu sieci Orange w ramach usługi roamingu krajowego ich telefony korzystają z sieci 4G LTE zamiast, jak to do tej pory było, z 3G lub 2G. Nie jest to wynikiem żadnego błędu w konfiguracji sieci. Przedstawiciele sieci Play potwierdzili uruchomienie nowego udogodnienia dla swoich klientów.

Pod koniec lipca tego roku Play podpisał z Orange aneks do umowy dotyczącej roamingu krajowego. Szczegóły nowych ustaleń nie były wtedy do końca znane. Wiadomo było natomiast, że Play oraz Orange zamierzają więcej ze sobą współpracować. Miało przełożyć się na to, że klienci Playa mieli od początku przyszłego roku częściej korzystać z sieci Orange. Oznacza to, że tym samym miał się zmniejszyć ruch generowany przez klientów Playa w sieciach Plusa oraz T-Mobile. Wcześniejsze LTE w ramach roamingu krajowego jest miłą niespodzianką dla klientów Playa, którzy mają problem z zasięgiem macierzystej sieci.

LTE od Orange w ramach roamingu sieci Play działa z limitem 3 Mbit/s.

Play nie spoczywa na laurach i intensywnie rozbudowuje swoją własną infrastrukturę. Każdego miesiąca uruchamiane są nowe stacje bazowe lub ulepszane są istniejące instalacje. Dlatego też już rok temu Play ograniczył prędkość Internetu działającego w ramach roamingu krajowego do 3 Mbit/s na pobieranie danych oraz 1 Mbit/s na ich wysyłanie. Później w czerwcu tego roku prędkość pobierania została zmniejszona do 1,5 Mbit/s, a we wrześniu przywrócono dawne 3 Mbit/s. Te same limity obowiązują również dla LTE działającego w roamingu krajowym. Jednak zastosowanie nowszej technologi ma poprawić jakość działania usługi, ponieważ korzystając z LTE zauważycie mniejsze opóźnienie przesyłu danych w porównaniu z 3G. Oznacza to, że pomimo takiej samej prędkości łącza, Internet będzie działać po prostu szybciej. Mniejsze opóźnienie przekłada się między innymi na szybsze ładowanie stron internetowych.

Od stycznia przyszłego roku klienci sieci Play będą mogli dalej korzystać z zasięgu Plusa oraz T-Mobile’a w ramach roamingu krajowego. Jednak sieć “fioletowych” zostanie skonfigurowana tak, że większość ruchu roamingowego będzie kierowana do Orange.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.