Play już od początku tego roku oferuje swoim klientom zestaw NET Box, który składa się z anteny montowanej na zewnątrz budynku oraz routera Wi-Fi pracującego wewnątrz. Jednak oferowany do tej pory sprzęt był zbyt wolny. Dlatego Play wprowadził do swojej oferty nowy zestaw (Huawei B2368) obsługujący agregację pasm (czyli 4G LTE Ultra).

Poprzedni NET Box (czyli Huawei B2338-168) był krytykowany za niską kategorię zastosowanego modemu LTE. Sprzęt ten obsługuje wszystkie pasma używane przez Play, ale nie potrafi ich agregować. W praktyce oznacza to dużo wolniejszą prędkość Internetu. Jednak fioletowy operator doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jest to dość istotna niedogodność. W końcu Play chwali się, że ma najwięcej systemów stacji bazowych pośród polskich operatorów. Oznacza to, że „fioletowi” powinni mieć największy współczynnik stacji bazowych obsługujących agregację pasm względem tych, które posiadają moduły radiowe tylko na jedno pasmo. Dlatego NET Box będący urządzeniem kategorii 4 był średnio trafionym wyborem. Na szczęście błąd ten został już naprawiony.

NET Box 2.0 (Huawei B2368) ma kategorię 12, czyli agreguje do 3 pasm LTE

Zestaw Play NET Box dedykowany jest dla tych klientów fioletowego operatora, którzy mają problem z zasięgiem. Dlatego jeżeli korzystacie z usług Playa, a najbliższa stacja bazowa jest dość daleko, to powinniście zainteresować się tym rozwiązaniem. Huawei B2338-168 składa się z dwóch urządzeń, które są połączone ze sobą kablem sieciowym o długości 10 m (dołączony w zestawie). Moduł zewnętrzny składa się z anteny dookólnej (najlepiej jest ją zamontować jak najwyżej), która jest zintegrowana z modemem LTE. Dzięki temu router znajdujący się w domu jest podłączony kablem Ethernet, a nie koncentrycznym, co eliminuje problem dodatkowego tłumienia wprowadzonego przez przewód. W zestawie znajduje się również potrzebny do montażu uchwyt oraz uszczelka, która zabezpiecza kabel sieciowy przed deszczem. Instalację sprzętu przeprowadza monter operatora.

Play Net Box Huawei B2368

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.