Czym jest ten cały Internet Rzeczy? Orange Polska po raz kolejny udowadnia, że jest to technologia, która przynosi konkretne oszczędności. Dlatego najpopularniejszą usługą operatora z portfolio IoT jest właśnie Smart Water. Inteligentny system monitoringu zużycia wody pojawi się w trzech kolejnych miastach: Kościanie, Krośnie Odrzańskim i Ząbkach.

Samorządy cały czas szukają nowych sposobów na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem miasta. Pomocne są w tym nowe inteligentne rozwiązania, które przykładowo nie tylko monitorują zużycie wody, ale również pozwalają na optymalne planowanie rozwoju sieci wodociągowej. Podstawą działania takie systemu są nakładki na liczniki wody, które przesyłają zebrane dane na serwery. W tym konkretnym przypadku komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci Orange Polska.

Orange zamontuje 7900 kolejnych inteligentnych liczników wody

Nowe rozwiązania przynoszą nie tylko konkretne oszczędności, sprawniejsze zarządzanie usługami komunalnymi przekłada się na lepsze życie mieszkańców.

“Kolejne samorządy decydują się na wdrożenie systemów inteligentnego, zdalnego odczytu stanu liczników, rowerów miejskich czy oświetlenia ulicznego. Przekłada się to na lepsze życie mieszkańców i sprawniejsze zarządzanie usługami komunalnymi. Orange Polska z 40-procentowym udziałem w rynku M2M jest liderem wdrażania takich rozwiązań, zapewnia także wsparcie w cyfrowej transformacji samorządów” – mówi Sebastian Grabowski Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Ludzie mogą się zastanawiać nad tym, czy potrzebujemy sieci 5G, skoro rozwiązania Internetu Rzeczy mogą działać w oparciu o obecnie dostępną technologię. Prawda jest taka, że Orange wdraża rozwiązania IoT korzystając z sieci GSM oraz techniki LTE-M. Jednak nie wystarczą one, żeby zapewnić wymaganą łączność dla coraz większej ilości urządzeń Internetu Rzeczy. Teraz samorządy wprowadzają IoT tylko dla liczników wody. W przyszłości dojdą do tego jeszcze liczniki energii elektrycznej, systemy monitoringu rowerów miejskich, parkingów itp.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.