W dobie powszechnego dostępu do internetu mobilnego ciężko jest nam sobie wyobrazić, że są takie miejsca w Polsce, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Niestety problem ten mają mieszkańcy gminy Doruchów (województwo wielkopolskie). Sprawą tą zainteresował się poseł Adam Szłapka. Wystosował on interpelację do ministra cyfryzacji dotyczącą działań zwiększających dostęp do usług telekomunikacyjnych na terenie całej Polski.

Interpelacje poselskie są ciekawym narzędziem stosowanym w polskiej demokracji. Jeśli jest ono dobrze wykorzystywane, to może przynieść wiele korzyści. Niestety są one czasami źródłem wielu niedorzeczności jak, chociażby interpelacja złożona przez Roberta Majkę dotycząca wpływu technologi 5G na populację Polek i Polaków. Pomimo tego, że źródłem obaw Posła były nierzetelne filmy z YouTube, które propagują “wiedzę” niepopartą rzetelnymi badaniami naukowymi, to Marek Zagórki (minister cyfryzacji) przygotował na nią kompletną i rozbudowaną odpowiedź. Z kolei tym razem mamy do czynienia z zupełnie innym problem. Poseł Adam Szłapka interweniuje w imieniu mieszkańców gminy Doruchów z województwa wielkopolskiego, którzy mają problem z zasięgiem telefonii komórkowej:

Szanowny Panie Ministrze,

dostęp do usług mobilnych jest dzisiaj tym, czym dostęp do elektryczności czy kanalizacji kilkadziesiąt lat temu. Zasięg sieci komórkowych znacząco podnosi komfort życia obywateli, daje im nowe możliwości rozwoju i zapewnia bezpieczeństwo. Telefonia komórkowa to także rozwój biznesowy.

Niemniej jednak, mieszkańcy gminy Doruchów w województwie wielkopolskim borykają się z problemem braku zasięgu w swoich telefonach komórkowych. Brak zasięgu oznacza w tym przypadku m.in. niemożność wezwania służb ratunkowych w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mieszkańców.

Mieszkańcy miejscowości znajdujących się na terenie gminy, tj. Morawin, Tonia, Plugawice, Oświęcim, Mieleszówka, Skarydzew, Torzeniec, Gruszków oraz Bobrowniki, wielokrotnie interweniowali u operatorów sieci komórkowych z prośbą o wybudowanie na ich terenie stacji telefonii komórkowej.

Nie możemy zapominać o miejscowościach bez zasięgu telefonii komórkowej

Polscy operatorzy deklarują ogólnopolski zasięg swoich sieci. Przy czym żaden z nich nie ogłosił 100% pokrycia całego kraju. Zawsze będzie brakować tych kilku dziesiętnych procenta, które przekłada się na dalej obecne w Polsce “białe plamy”. Najczęściej są to obszary przygraniczne, gdzie budowa sieci komórkowych jest utrudniona przez koordynację wykorzystywania częstotliwości radiowych. W skrócie chodzi o to, że operatorzy z dwóch sąsiednich krajów mogą korzystać z tych samych częstotliwości. To z kolei stwarza zagrożenie wzajemnego zakłócania się przygranicznych stacji bazowych. Podobny problem z zasięgiem występuje w górach, gdzie budowa sieci komórkowej jest utrudniona przez ukształtowanie terenu.

Dlatego z niecierpliwością czekamy na odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji, które będzie dotyczyć zadanego przez Adama Szłapkę pytania:

Czy ministerstwo podjęło odpowiednie kroki w celu zwiększenia dostępu do telekomunikacji na terenie całej Polski, w szczególności obszarów wiejskich?

Źródło: Sejm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.