Wszyscy wiedzą, że współpraca popłaca. Dotyczy to również budowy sieci komórkowych. Dlatego hiszpańskie oddziały Orange i Vodafone rozszerzyły swoją współpracę w zakresie wspólnej budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Nowe zapisy w umowie międzyoperatorskiej dotyczą zarówno usług dostępu do internetu stacjonarnego realizowanego w technologi FTTH, jak i szeregu działań mających przyspieszyć wdrażanie sieci 5G.

Europejscy operatorzy sieci komórkowych bardzo chętnie współpracują ze sobą przy budowie infrastruktury. Przy czym może się ona odbywać na różne sposoby. Poczynając od współdzieleniu masztów, a kończąc na budowie wspólnych stacji bazowych działających w technice RAN Sharing, czyli dzieleniu warstwy radiowej sieci. Przy czym rozróżniamy tutaj dwa warianty współpracy: MOCN (Multi Operator Core Network) oraz MORAN (Mobile Operator Radio Access Network). Oba rozwiązania przyczyniają się do zmniejszenia kosztu budowy sieci. W przypadku MOCN operatorzy decydują się na współdzielenie posiadanych przez siebie częstotliwości. Z kolei MORAN ogranicza się do współdzielenie całego sprzętu, który składa się na stację bazową. W Polsce dobrym przykładem takiej współpracy jest spółka NetWorkS!, która zarządza stacjami bazowymi przeznaczonymi do użytku przez klientów sieci Orange i T-Mobile.

Hiszpańscy operatorzy idą o krok dalej i zaczynają współpracę w zakresie nowych sieci 5G

Temat budowy wspólnej sieci 5G rozważany był również w Polsce. Jednak rozmowy te dotyczyły głównie powołania “narodowego” operatora, który miałby zbudować sieć 5G używaną przez całą “wielką czwórkę”. Pomysł ten nie spotkał się z aprobatą naszych operatorów. W sumie nie ma w tym stanowisku niczego dziwnego. Praktyka pokazuje, że operatorzy potrafią porozumieć się między sobą. Całkiem możliwe, że współpraca pomiędzy T-Mobile i Orange, która jest prowadzona w ramach spółki NetWorkS!, zostanie rozszerzona o sieć 5G. Jednak zanim to nastąpi, to najpierw obaj operatorzy uruchomią nową technologię na swoich własnych (tj. niewspółdzielonych) stacjach bazowych. Dodatkowo musimy pamiętać również o tym, że do działania RAN Sharingu potrzebne jest wsparcie ze strony producenta stacji bazowej. Oczywiście ten sam problem dotyczy współpracy hiszpańskich operatorów. Jak ona wygląda?

Międzynarodowa grupa Vodafone jest zwolennikiem współpracy, która przynosi korzyści obu stronom. Umowy dotyczące współpracy przy budowie sieci 5G zostały już podpisane w Wielkiej Brytanii (z operatorem Telefonica) oraz we Włoszech (z operatorem Telecom Italia). Z kolei w Hiszpanii został zwiększony zakres współpracy z Orange. Do tej pory operatorzy współdzielili ze sobą 5 600 stacji bazowych. Teraz będzie to aż 14 800 nadajników. Różnica ta bierze się stąd, że dotychczasowa umowa pozwalała na wspólną budowę stacji bazowych znajdujących się na terenie miejscowości z maksymalnie 25 tysiącami mieszkańców. Teraz limit ten wynosi 175 tysięcy mieszkańców, co przekłada się w praktyce na 2/3 populacji Hiszpanii. Dodatkowo w umowie znalazł się zapis dotyczący sieci 5G. Vodafone szacuje, że podpisany kontrakt przyniesie w ciągu najbliższych 10 lat oszczędności rzędu 600 mionów euro.

Źródło: Vodafone

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.