Wszystkie urządzenia elektroniczne dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać normy dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej. Oznacza to, że niepożądana emisja radiowa nie może przekraczać dopuszczonych norm. Przestrzeganie tego typu regulacji ma zapewnić poprawną pracę systemów radiokomunikacyjnych wliczając w to używane przez nas wszystkich sieci LTE. Okazało się, że koparka BitCoinów należąca do jednego z mieszkańców Brooklynu zakłócała pracę sieci T-Mobile operującej na częstotliwości 700 MHz.

Operatorzy komórkowi na całym świecie muszą cały czas monitorować poziom zakłóceń występujący w ich sieciach. Część z nich jest oczywiście spowodowana przez niepoprawną konfigurację stacji bazowych (tj. powstają interferencje między sąsiednimi komórkami). Jednak zdarza się również tak, że niektóre osoby nieświadomie przyczyniają się do zakłócania działających sieci. Niestety każde urządzenie elektroniczne wytwarza niepożądane fale elektromagnetyczne. Dlatego też w poszczególnych krajach obowiązują normy określające maksymalny dopuszczalny poziom emisyjności. Jednak może zdarzyć się tak, że ktoś kupi sprowadzane z zagranicy urządzenie, które będzie zakłócać prace sieci komórkowych. W takich przypadkach do akcji wkracza lokalny regulator (w Polsce jest to UKE), który ma za zadanie zlokalizowanie źródła zakłóceń.

AntMiner S5

Koparki do BitCoinów mogą zakłócać sieci LTE

Problematycznym urządzeniem okazał się AntMiner S5 Bitcoin Miner, który zakłóca sieci LTE pracujące na częstotliwości 700 MHz (band 12). Aktualnie problem ten dotyczy sieci pracujących w Stanach Zjednoczonych. Jednak już niedługo może on się również pojawić w Europie. Pasmo LTE nr 12 obejmuje częstotliwości z zakresów 729 MHz – 746 MHz (downlink) oraz 699 MHz – 716 MHz (uplink). W komunikacie FCC (amerykański odpowiednik naszego UKE) nie zostało podane, na której częstotliwości występują zaobserwowane przez operatora zakłócenia. Jednak nie ma to większego znaczenia. Od 30 czerwca 2020 roku w Europie częstotliwości z zakresu 694 MHz – 790 MHz będą przeznaczone dla usług bezprzewodowej transmisji danych (sieci LTE oraz 5G). Dlatego też koparki kryptowalut mogą okazać się problemem również dla naszych operatorów. Aktualnie jest to jedyny znany na świecie przypadek, w którym udowodniono szkodliwy wpływ koparki AntMiner S5 na pracę systemów bezprzewodowych. Nie wiemy też ile modułów tego urządzenia pracowało w brooklińskim mieszkaniu. Być może problem dotyczy tylko wadliwych urządzeń albo też występuje tylko wtedy, kiedy koparka znajduje się blisko stacji bazowej.

Źródło: FierceWireless

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.