Wielu komentatorów zastanawiało się, dlaczego Apple wprowadziło w nowych iPhone’ach obsługę Dual SIM w wariancie z elektroniczną kartą eSIM; Przecież standard ten jest obsługiwany tylko przez kilku operatorów na całym świecie. Okazuje się, że funkcja ta jest idealna dla osób podróżujących po krajach spoza Unii Europejskich. To właśnie dla nich międzynarodowy operator Truphone przygotował ciekawą ofertę.

Wrześniowa konferencja Apple zmusiła przedstawicieli operatorów do wypowiedzenia się na temat obsługi elektronicznych kart eSIM. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że polscy operatorzy już się temu zagadnieniu przyglądają. Jedna z ciekawszych i wypowiedzi należy do Marcina Gruszki — rzecznika prasowego Play. Okazuje się, że implementacje eSIM wdrożone przez kilku producentów smartfonów nie są ze sobą w pełni kompatybilne. Natomiast wprowadzenie eSIM używanego przez Apple wiąże się z zakupem drogich serwerów, co przy obecnym poziomie sprzedaży iPhone’ów w Polsce byłoby inwestycją o dość długim czasie zwrotu. Jednak międzynarodowy operator Truphone stwierdził, że może na tym zarobić. Jak? Oferując swoim klientom pakiety danych, które są tańsze od korzystania z Internetu mobilnego w roamingu.

eSIM w wykonaniu Truphone przeznaczony jest dla niewielkiego odsetka posiadaczy iPhone’ów

Zacznijmy może od tego, że eSIM obsługiwany jest tylko przez tegoroczne iPhone’y, tj. iPhone XS, iPhone XS Mac oraz iPhone XR. Osoby posiadające starsza smartfony Apple są skazane na żonglowanie kartami SIM podczas podróży. Dodatkowo usługa oferowana przez Truphone nie działa na smartfonach z Androidem, które powiadają moduły eSIM (np. Google Pixel 3). Do tego dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny. Pakiety danych w ofercie Truphone są po prostu drogie:

  • 25 złotych – 300 MB na 1 dzień,
  • 70 złotych – 1 GB na 30 dni,
  • 200 złotych – 3 GB na 30 dni.

Dlatego Polacy podróżujący po Europie nie będą zbyt często korzystać z tej usługi. Podejrzewam, że podobnie będzie z obywatelami całej Unii Europejskiej. Internet oferowany przez Truphone jest nie tylko droższy od tego, co dostajemy od polskich operatorów, ale wypada również mniej korzystnie niż oferty prepaid w innych europejskich krajach. Dlatego Europejczycy podróżujący po Starym Kontynencie chętniej skorzystają z oferty swoich operatorów, którzy są zobowiązani do przestrzegania RLAH.

eSIM to przede wszystkim wygoda

Usługa Truphone przeznaczona jest dla osób, które wygodę przekładają nad wydatki. Korzystanie z eSIM oznacza koniec z kupowaniem kart prepaid na lotnisku. Dodatkową zaletą nowej usługi jest jej uniwersalność. Kupiony pakiet działa we wszystkich wymienionych 32 krajach:

Antigua i Barbuda, Argentyna, Australia, Austria, Barbados, Belgia, Bermudy, Brazylia, Bułgaria, Kambodża, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Salwador, Estonia, Wyspy Owcze, Finlandia, Francja, Gujana Francuska, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Grenada, Gwadelupa, Gwatemala, Guernsey, Gujana, Honduras, Hongkong, Węgry, Islandia, Indie, Indonezja, Irlandia, Wyspa Man, Izrael, Włochy, Jamajka, Japonia, Jersey, Łotwa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Malezja, Malta, Martynika, Meksyk, Monako, Mongolia, Czarnogóra, Montserrat, Holandia, Nowa Zelandia, Nikaragua, Norwegia, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Portoryko, Reunion, Rumunia, Rosja, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Arabia Saudyjska, Słowacja, Słowenia, RPA, Hiszpania, Surinam, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Wyspy Turks i Caicos, Wielka Brytania, Urugwaj, USA, Wietnam.

Osoby, które często podróżują do różnych krajów, na pewno docenią brak potrzeby kupowania prepaida w każdym z nich osobno.

Źródło: Truphone

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.