Dzięki badaniom ruchu sieciowego do internetu trafiają pewne ciekawe statystyki. Tym razem pod lupę idą najpopularniejsze, czyli najczęściej wykorzystywane smartfony nad Wisłą. Pewnie część osób będzie zaskoczona.

Ulubiony smartfon Polaków?

Co ciekawe, wśród pięciu najpopularniejszych modeli w Polsce zabrakło jakiegokolwiek przedstawiciela Xiaomi. Na liście nie znajduje się również żaden tegoroczny flagowiec. Co więc „zdominowało nasze kieszenie” w roku 2018, a konkretnie w trzecim kwartale? Przekonajmy się. UWAGA! – Te dane pochodzą z analizy ruchu sieciowego, a nie ze sprzedaży. Czyli badane jest to, jaki telefon w rzeczywistości używano najczęściej, a nie to który był kupowany najczęściej. Informacje zawarte tutaj pochodzą z trzeciego kwartału roku 2018.

Piąte miejsce – Samsung Galaxy J5 – 2,84 % udziału rynkowego

Tego modelu nie trzeba nikomu przedstawiać. Galaxy J5 w wersji 2017 sprzedawał się znakomicie. Wyposażono go w wyświetlacz Super AMOLED 5,2 cala o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Za wydajność odpowiada procesor Exynos 7870 (8-rdzeniowy, taktowany zegarem 1,6 Ghz) i 2 GB, lub 3 GB pamięci RAM. Użytkownicy tego modelu zyskiwali 16 GB, lub 32 GB pamięci na pliki. Bateria 3 000 mAh pozwala na jednodniowy czas pracy w cyklu mieszanym. Telefon posiada prawie wszystkie niezbędne dodatki – czytnik microSD, podstawowe standardy łączności (bez NFC), złącze mini-jack, ale za to nie posiada technologii dual-SIM. Jest to już nieco podstarzały, ale dobry, zwykły model renomowanej marki.

Czwarte miejsce – iPhone 6S – 3,29 % udziału rynkowego

Tak, czwarte miejsce przypada modelowi iPhone 6S, który wydano w 2015 roku. Ten stosunkowo niewielki telefon posiada ekran IPS 4,7 cala, z rozdzielczością 750 x 1334 piksela. Jego podzespoły na nikim nie robią dzisiaj wrażenia. Wykorzystuje on procesor Apple A9, taktowany zegarem 1,5 Ghz. Wydajność wspiera 2 GB pamięci RAM, na pliki pozostaje nam 16 GB pamięci wbudowanej. Ten iPhone posiada NFC, inne podstawowe standardy łączności, w tym 4G i niewielką baterię – 1 715 mAh (aczkolwiek świetnie zoptymalizowaną z systemem iOS 9).

iPhone 6s

Trzecie miejsce – Huawei P8 Lite – 3,46 % udziału rynkowego

Ten telefon również pochodzi z roku 2015. Model Huawei P8 Lite świetnie się przyjął na polskim rynku, nic więc dziwnego, że wciąż tyle osób z niego korzysta. Wyposażono go w ekran IPS o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 720 x 1280 piksela. Za wydajność odpowiada układ HiSilicon Kirin 620, ośmiordzeniowy, taktowany zegarem 1,2 Ghz, oraz 2 GB pamięci RAM. Na pliki przeznaczone jest 16 GB pamięci wewnętrznej. Telefon posiada dual-SIM, czytnik kart pamięci microSD i standardową wówczas baterię 2 200 mAh.

Drugie miejsce – Samsung Galaxy A5 – 3,84 % udziału rynkowego

Ten telefon zadebiutował na rynku w 2017 roku. Zdobył on serca polskich konsumentów. Jest to kolejna standardowa, nieco oklepana konstrukcja Samsunga, która jednak zdaje egzamin nawet w ciężkich warunkach (i nie, nie mowa tu o certyfikacie wodoszczelności IP68). Jego ekran ma 5,2 cala, przy rozdzielczości 1080 x 1920 piksela. Telefon posiada ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 7880, taktowany zegarem 1,9 Ghz. Za wydajność odpowiadają 3 GB pamięci operacyjnej. W domyślnej wersji urządzenia pamięć wewnętrzna stanowiła 32 GB. Galaxy A5 posiada czytnik kart microSD, baterię 3 000 mAh, z szybkim ładowaniem i podstawowe standardy łączności, w tym 4G.

Pierwsze miejsce – od dłuższego czasu bezkonkurencyjny iPhone 7 – 4,64 % udziału na rynku

Niewątpliwie iPhone 7 jest świetnym telefonem, albo przynajmniej był nim jeszcze jakiś czas temu. Pojawił się na rynku w trzecim kwartale 2016, ponad dwa lata temu. Posiada on ekran IPS 4,7 cala o rozdzielczości 750 x 1334 piksela. Za wydajność odpowiada procesor Apple A10 i 2 GB RAM. Pamięć wbudowana to 32 GB. Smartfon wyposażono w baterię 1 960 mAh, certyfikat IP67 i podstawowe standardy łączności, w tym 4G.

iPhone 7

Jak to wygląda u innych?

Od razu po zobaczeniu tego typu zestawienia pojawia nam się pytanie – to jakich telefonów używają nasi sąsiedzi zza Odry, albo Amerykanie, Rosjanie? W Rosji również wygrał iPhone 7, nie inaczej jest w Szwecji, Norwegii, Danii, USA, Kanadzie, Brazylii, Izraelu. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Indiach. Tam najczęściej wykorzystywanym, pełnoprawnym smartfonem jest Xiaomi Redmi Note 4. Rynek jednak zdominowały zwykłe telefony komórkowe. Zaskoczeniem jest również patriotyzm gospodarczy Koreańczyków z Południa, albo raczej jego brak – u nich wygrał iPhone 7 Plus.

Tekst powstał przy wykorzystaniu statystyk opublikowanych tutaj