1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. To z kolei oznacza koniec obowiązywania w tym kraju planu RLAH, która polega na braku opłat za usługę roamingu. Dlatego też operatorzy zaczęli aktualizować swoje cenniki i przenosić Wielką Brytanię do strefy z pozostałymi krajami z naszego kontynentu.

RLAH, czyli Roaming Like At Home, przyzwyczaił nas do swobodnego korzystania z telefonu poza granicami kraju. Oczywiście “darmowy roaming” dotyczy jedynie krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Boleśnie mogli przekonać się o tym osoby, które w ostatnie ferie (czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa) wybrali się na szlaki graniczące ze Szwajcarią, i przypadkiem zalogowali się do sieci jednego ze szwajcarskich operatorów. Teraz dokładnie takie same ceny będą obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Operatorzy zaczęli (jak to określił Orange) “wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii” również w swoich cennikach usług roamingu. Oznacza to, że po Nowym Roku minuta połączenia głosowego w roamingu na terenie Wielkiej Brytanii będzie kosztować niecałe 5 zł brutto za minutę połączenia. Z kolei transmisja 1 MB danych będzie wiązać się z wydatkiem powyżej 30 zł brutto. Wbrew temu, co niektórzy myślą, nie jest to pomyłka.

Orange szykuje promocję na roaming w Wielkiej Brytanii, inni operatorzy mogą zrobić podobnie

Brexit będzie bolesny dla wielu osób, które podróżują do Wielkiej Brytanii. Dodatkowy koszt w postaci opłaty za roaming będzie wysoki. Jednak nasi operatorzy znani są z wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. W tym przypadku pierwszy krok zapowiedział Orange. Na blogu operatora czytamy:

Wiemy, że wiele osób z Wielką Brytanią łączą relacje zawodowe lub osobiste. Dlatego, aby osłodzić to rozstanie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem. Chcemy, aby nasi klienci podróżujący do Wielkiej Brytanii mogli korzystać z usług – rozmów telefonicznych czy internetu w komórce – na atrakcyjnych warunkach. Wkrótce przedstawimy Wam szczegóły nowej oferty. Nowe cenniki

Pewnie będzie to specjalna paczka minut i GB danych do wykorzystania na terenie Wielkiej Brytanii. Podobny zabieg mogą przygotować również T-Mobile, Play i Plus. Chociaż tutaj dużo będzie zależeć od warunków, na jakich zostaną podpisane umowy z brytyjskimi operatorami.

Jeżeli chcecie sprawdzić, ile będzie Was kosztować roaming w Wielkiej Brytanii, to szukajcie w cenniku swojego operatora strefy z następującymi krajami: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gibraltar, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man oraz Wyspy Owcze.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.