Apple może nas w przyszłym roku bardzo zaskoczyć. Analityk Ming-Chi Kuo specjalizuje się w przewidywaniu przyszłych kroków giganta z Cupertino. Przewiduje on, że każdy przyszłoroczny iPhone będzie obsługiwać sieć 5G.

Jeszcze nie tak dawno Ming-Chi Kuo przypuszczał, że tylko 2 z 3 modeli iPhone’ów, które Apple wprowadzi na rynek w 2020 roku, będą obsługiwać sieci 5G. Jednak teraz przewidywania te straciły ważność. Głównym czynnikiem, który sugeruję zmianę strategii firmy Tima Cooka, jest przejęcie za miliard dolarów działu Intela. W ten prosty sposób Apple wzmocniło swoich własnych pracowników, którzy mieli za zadanie wprowadzić iPhone’y w świat 5G. Co prawda autorski modem 5G z logiem nadgryzionego jabłka pojawi się na rynku dopiero w 2021 roku. Jednak nie przeszkadza to kontynuacji planu polegającego na użycie w 2020 roku modemów firmy Qualcomm. Z drugiej strony zaskakujące jest to, że wsparcie dla sieci nowej generacji pojawi się również u następcy “budżetowego” iPhone XR.

5G w każdym iPhone jest reakcją na działania konkurencji

Producenci smartfonów z Androidem pokazali już światu swoje pierwsze smartfony 5G. Na razie są to drogie urządzenia. Jednak wysoka cena nie jest w tym przypadku zwykłym “podatkiem za nowość”. Wynika ona z konieczności stosowania modemu Snapdragon X50 5G, który musi współpracować z chipsetem Snapdragon 845 lub 855. Dopiero druga generacja modemów 5G będzie zintegrowana z głównym SoC. Ming-Chi Kuo przewiduje również, że w 2020 roku pojawią się pierwsze tanie smartfony 5G. Dlatego też Apple będzie musiało zawalczyć o konsumentów, którzy będą myśleli, że każdy nowy smartfon w 2020 roku będzie musiał obsługiwać sieci 5G.

Szacuje się, że tanie smartfony 5G z Androidem, które pojawią się w przyszłym roku, będą kosztować od 250 do 350 dolarów. Przy czym ich osprzęt radiowy będzie pozwalać na obsługę jedynie pasm sub-6 GHz 5G. Taka strategia ma duży sens, ponieważ częstotliwości te będą używane przez europejskich i chińskich operatorów. Z kolei flagowce sprzedawane w Stanach Zjednoczonych będą obsługiwać również pasmo milimetrowe, czyli 5G mmWave. Obecnie nie wiadomo czy Apple zdecyduje się na obniżenie kosztów i również wyda iPhone obsługującego technologię 5G jedynie w wariancie sub-6 GHz. Ming-Chi Kuo skłania się w stronę wariantu, w którym każdy smartfon Apple będzie obsługiwać wszystkie pasma sieci 5G.

Jeśli przewidywania Ming-Chi Kuo znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, to przyszłoroczne iPhone’y będą ciekawym wyborem dla osób chcących kupić smartfona 5G. Miejmy tylko nadzieję na to, że obsługa nowej technologi nie przełoży się na znaczny wzrost ceny i tak już drogich iPhone’ów.

Źródło: MacRumors

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.