Apple słynie z tego, że produkuje raczej bezpieczne urządzenia. Tak przynajmniej się przyjęło, po akcjach z rządem i odblokowaniem telefonów Apple. Prawda jest taka, że każdej firmie zdarzają się wpadki. Znajdzie się jakiś developer, który wrzuci do głównej gałęzi zmiany, których nie powinno tam być. Tak zapewne było w przypadku FaceTime.

W sieci problem ten określany jest jako karygodny błąd.

Problem był tak rozległy, że Apple zarządziło wyłączenie całego systemu rozmów głosowych w Face Time. Tego właśnie dotyczył bug. Oczywiście, gigant z Cupertino obiecał jak najszybciej aktualizacje. Użytkownicy na pewno wierzą w to, ale niestety błąd uniemożliwił im korzystanie z aplikacji. Ostatnimi czasy, FaceTime stał się coraz bardziej popularny. Właściwie to od dnia, kiedy wprowadzono aktualizacje, w której pojawił się błąd.

FaceTime to aplikacja do prowadzenia rozmów wideo dla użytkowników urządzeń Apple.

Jakiś czas temu, wraz z iOS 12.1 dodano obługę grupowych połączeń tego typu. Jest to naprawdę ciekawa funkcjonalność i jest niesamowicie użyteczna. Jednakże dziura, która się pojawiła, uniemożliwiła normalne funkcjonowanie. Dzięki niej można podsłuchiwać użytkowników. Jest to naprawdę medialny problem. W skrócie wyglądało to tak, że można podsłuchać odbiorcę rozmowy podczas wykonywania połączenia, poprzez dodanie samego siebie do rozmowy grupowej. Problem wyszedł na jaw całkiem niedawno, także jest to świeża sprawa.

iphone, apple, facetime

Przed podsłuchaniem nie można tylko poprzez całkowite wyłączenie funkcji FaceTime.

Tak, jak wspomniałem, uniemożliwia to korzystanie z aplikacji. Dla osób, które były przyzwyczajone do rozmów FaceTime, był to ogromny problem. Nie tylko userzy zareagowali na błąd, wyłączając aplikację. Okazało się, że Apple wyłączyło rozmowy grupowe po stronie serwera. Jest to rozwiązanie bardzo radykalne, ale dzięki temu użytkownicy nie są już narażeni na to, że ktoś obcy ich podsłucha. Oczywiście, Firma przeprosiła swoich klientów za ten błąd. Tak wypadało zrobić.

Zapewne, na poprawkę nie trzeba będzie długo czekać.

Już niedługo w urządzeniach Apple wprowadzą aktualizacja do wersji oznaczonej najpewniej jako iOS 12.1.4. W tym upgradzie korzystanie z konferencji wideo prowadzonych przez wiele osób jednocześnie w ramach FaceTime będzie wreszcie naprawione. Osoba, która bardzo będzie chciała używać tej funkcjonalności, będzie musiała wykonać aktualizację. Gorzej z modelami, które już aktualizacji nie dostaną. Poszkodowane będzie wszystkie modele od iPhone 6S w dół. Niestety, firmie nie udało się naprawić tego błędu zdalnie na poprzedniej wersji systemu. Myślę, że użytkownicy starszych typów iPhone nie są z tego powodu zbyt zadowoleni. Co więcej, okazuje się, że  systemie iOS w wersji od 12.1 d 12.1.3 rozmowy grupowe w ramach FaceTime będą nadal zablokowane.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.