Wszystko wskazuje na to, że Apple zaprezentuje w tym roku pierwszego iPhone z modemem 5G. Jednak szefowie z Cupertino nie chcą kupować do niego anten od Qualcomma. Zamiast tego firma pracuje nad własnymi antenami obsługującymi pasma mmWave.

Apple już w zeszłym roku podpisało ugodę z Qualcommem. Dzięki temu fani smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka będą mieli okazję już w tym roku kupić iPhone z modemem 5G. Co prawda gigant z Cupertino pracuje nad własnym układem mobilnym. Jednak prace nad nim mogą potrwać aż do 2025 roku. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że cały zarząd Apple zdecydował się na zakończenie wieloletniego sporu z Qualcommem. O ile nowy iPhone zostanie wyposażony w modem Snapdragon X55, to raczej nie znajdziemy w nim anten QTM525. Zamiast tego Apple zdecydowało się na opracowanie własnych promienników.

Qualcomm 5G

Apple nie ma zbyt dobrego doświadczenia z własnymi antenami

Nie wiem, czy jeszcze pamiętacie, ale Apple przeżywało już dość poważny kryzys związany z błędnie zaprojektowanymi antenami. Afera antennagate z 2010 roku dotyczyła anteny zaprojektowanej z myślą o iPhone 4. Początkowo wydawało się, że pomysł sprowadzający się do umieszczenia wielozakresowej anteny na obwodzie obudowy jest genialny. Jednak w praktyce okazało się, że praktycznie każdy użytkownik trzyma iPhone 4 w taki sposób, że traci on zasięg. Dlatego właśnie Steve Jobs miał powiedzieć swoje słynne “Źle trzymacie swoje iPhone’y!“. Problem rozwiązał prosty silikonowy pokrowiec, który oddzielał palce użytkowników od anteny.

Niektórzy zastanawiają się, czy Apple zdąży z projektem własnej anteny 5G i umieści je w iPhone 12. W praktyce wszystko może sprowadzać się do tego, w jakim stopniu firmie zależy na sprzedaży modeli z modemami 5G w Stanach Zjednoczonych. Brak wsparcia dla pasm mmWave oznaczałby, że pierwszy tegoroczny iPhone nie działałby w sieci 5G jednego z największych amerykańskich operatorów, którym jest Verizon. W grę wchodzi również to, że Apple nie zdecyduje się na wprowadzenie obsługi nowego standardu w tegorocznych modelach. Dlatego też fani Apple muszą brać pod uwagę to, że pierwszy iPhone 5G pojawi się na rynku dopiero w przyszłym roku.

Źródło: Fast Company

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.