Największą wadą obecnie dostępnych smartfonów 5G jest ich wysoka cena. Dlatego Samsung przygotował nowych chipset z wbudowaną obsługą sieci piątej generacji, który znajdzie się w modelach z tzw. średniej półki cenowej. Mowa tutaj o układzie Exynos 880, który zadebiutuje na rynku wraz ze smartfonem Vivo Y70s.

Nie mamy co się oszukiwać. Mniej więcej w ciągu najbliższych 2 lat niemalże każdy nowy smartfon, który pojawi się na rynku, będzie obsługiwał sieci 5G. Jednak tak samo, jak to ma miejsce w przypadku urządzeń LTE, nie każdy z nich będzie oferował takie same prędkości pobierania danych. Dlatego przed wyborem nowego smartfona warto najpierw przyjrzeć się parametrom jego modemu. W przypadku nadchodzącego Vivo Y70s wygląda to dość ciekawie. Będzie to pierwsze urządzenie wyposażone w SoC Samsung Exynos 880, który oferuje pobieranie danych w sieciach 5G sub-6 GHz z prędkością do 2,55 Gbit/s. Z kolei w trybie EN-DC (agregacja sieci 5G z LTE) wynosi ona 3,55 Gbit/s.

Samsung Exynos 880 pokaże nowe oblicze “średniaków” z szybkimi modemami

Osobiście uważam, że największą zaletą każdego smartfona 5G jest to, że posiada on modem pozwalający “wycisnąć ostatnie soki” z współczesnych sieci LTE. Zaskoczeni? Problem polega na tym, że mało osób przy kupnie nowego smartfona kieruje się możliwościami jego modemu. Z kolei to właśnie ten element decyduje o komforcie korzystania z mediów społecznościowych, czy też serwisów oferujących materiały wideo.

Smartfon 5G pokroju Vivo Y70s może być dobrym wyborem. Urządzenie to jest wyceniane na około 280 dolarów, ale na razie będzie sprzedawane wyłącznie w Chinach. Nie wiadomo, kiedy trafi ono do Europy. Jednak prędzej czy później pojawią się na rynku podobne urządzenia wyposażone w ten sam SoC. Exynos 880 posiada modem, którego osiągi to:

  • LTE-Advanced: pobieranie do 1 Gbit/s i wysyłanie do 200 Mbit/s,
  • 5G NR sub-6 GHz pobieranie do 2,55 Gbit/s i wysyłanie do 1,28 Gbit/s,
  • EN-DC (4G+5G) pobieranie do 3,55 Gbit/s i wysyłanie do 1,38 Gbit/s.

Jedyną wadą nowego chipsetu Samsunga jest brak obsługi sieci 5G mmWave. Jednak dla nas jest to mała strata, bo obecnie nie wiadomo, kiedy polscy operatorzy zdecydują się wykorzystanie częstotliwości z zakresu 26 GHz. Podobnie jest w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie inwestycje dotyczą głównie pasm 700 MHz i 3,6 GHz.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.