Właśnie poznaliśmy kolejnego europejskiego operatora, który bardzo intensywnie pracuje nad wdrożeniem technologi 5G. Jeden z największych brytyjskich operatorów telefonii komórkowej, tj. EE Limited, zapowiedział właśnie, że w październiku bieżącego roku rozpocznie testy komercyjnej sieci 5G w Londynie. Będą one obejmować 5 firm oraz 5 gospodarstw domowych, które znajdą się w zasięgu 10 testowych stacji bazowych.

Wszyscy dobrze wiemy, że nowa technologia telefonii komórkowej zbliża się do nas wielkimi krokami. Producenci stacji bazowych oraz operatorzy dość intensywnie pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mają zapewnić nam szybki dostęp do Internetu. To jest jednak dopiero początek zastosować 5G. W przyszłości technologia ta zostanie użyta do budowy systemów teleinformatycznych obejmujących całe miasta. Internet Rzeczy, bo o nim mowa, usprawni komunikację miejską, pozwoli na rozładowanie korków dzięki inteligentnym sygnalizacją świetlnym, czy też pomoże znaleźć nam wolne miejsce parkingowe. Jednak zanim to nastąpi, operatorzy muszą najpierw zapewnić usługę, za którą wszyscy chętnie zapłacą. Jest to oczywiście dostęp do superszybkiego Internetu. Właśnie na takim scenariuszu zastosowania 5G skupi się podczas tegorocznych testów brytyjski operator.

EE uruchomi w Londynie 10 stacji bazowych 5G

Nadajniki 5G zastaną instalowane w miejscach, gdzie obecnie znajdują się już stacje bazowe 4G. Będą one znajdować na obszarze obejmującym City Road, Old Street, Hoxton Square, oraz Chiswell Street. Podczas testów zostanie użyty blok częstotliwości o szerokości 40 MHz znajdujący się w nabytym niedawno przez operatora paśmie 3,5 GHz. Dodatkowo każda z dziesięciu stacji bazowych posiada systemy LTE, które agregują 65 MHz pasma. Dzięki temu klienci uczestniczący w testach będą mogli korzystać z jeszcze szybszego Internetu. Jak na razie operator nie ujawnił, jakie są spodziewane prędkości pobierania danych. Nie wiemy również, który producent stacji bazowych dostarczy potrzebny do testów sprzęt. Wiadomo tylko, że 5 niewielkich firm oraz 5 gospodarstw domowych zostanie wyposażonych w prototypowy terminal 5G. Być może testy odbędą się z użyciem sprzętu chińskiego Huawei, który dość intensywnie współpracuje z europejskimi operatorami. Dobrym przykładem jest tutaj aktualnie działająca sieć 5G uruchomiona przez niemiecki oddział T-Mobile.

Źródło: 5G.co.uk

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.