Europejscy operatorzy powoli podejmują decyzje związane z wyborem producentów sprzętu telekomunikacyjnego na potrzeby budowy sieci 5G. Hiszpańska Telefonica zdecydowała, że nie zrezygnuje z urządzeń Huawei w sieci szkieletowej, ale rozgląda się za drugim dostawcą. Oznacza to, że operator stawia tutaj na dywersyfikację.

Już niedługo powinniśmy się spodziewać publikacji rekomendacji w sprawie wyboru dostawców urządzeń 5G pod kątem cyberbezpieczeństwa. Jednak z dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli różnych państw europejskich można wywnioskować, że nie będą się one ograniczać jedynie do kwestii technicznych. Coraz częściej mówi się o wiarygodności i zaufaniu względem producentów oraz ich łańcucha dostaw. Temat ten jest bardzo skomplikowany. Dlatego też niektórzy zalecają dywersyfikację dostawców urządzeń telekomunikacyjnej. Obecnie niemalże każdy z operatorów kupuje stacje bazowe od przynajmniej dwóch firm. Dzięki temu firmy telekomunikacyjne mogą negocjować z dostawcami lepsze warunki podpisywanych umów i mają bezpośrednie porównanie, jeżeli chodzi o jakość i wydajność poszczególnych rozwiązań. Jednak w przypadku urządzeń pracujących w szkielecie sieci (chodzi tutaj o różnego typu bramy obsługujące ruch i serwery oraz rejestry przechowujące najważniejsze dane dotyczące użytkowników) dominuje model ze sprzętem od jednego dostawcy. Ważne jest również to, że to właśnie szkielet sieci, a nie warstwa radiowa, jest kluczowy pod względem bezpieczeństwa.

Dywersyfikacja może pozwolić na pozostawienie Huawei na europejskim rynku 5G

Hiszpańska Telefonica ma bardzo ciekawe podejście w kwestii doboru dostawców poszczególnych urządzeń telekomunikacyjnych. Jeżeli chodzi o część rdzeniową/szkieletową sieci 3G i 4G to jest to obecnie sprzęt jednego dostawcy – Huawei. Operator nie chce zmieniać tego stanu rzeczy. Dlatego też Telefonica wolałaby zaktualizować obecnie posiadany sprzęt Huawei pod kątem wsparcia dla sieci 5G. Z kolei część radiowa sieci 3G/4G składa się ze stacji bazowych Ericssona i Nokii. Operator nie wybrał jeszcze dostawców dla nadajników 5G. Jednak całkiem możliwe, że nie nastąpi tutaj żadna zmiana, a jedynie zmienią się proporcje udziału obu dostawców.

Telefonica jest również bardzo otwarta w kwestii wyboru drugiego producenta rozwiązań dla sieci szkieletowej 5G. Telekom rozważa tutaj zarówno rozwiązania europejskie (Ericsson i Nokia), jak i amerykańskie (Afirmed i Mavenir).

Źródło: Reuters, Expansion

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.