Amerykański oddział T-Mobile przymierza się do uruchomienia pierwszej na świecie ogólnonarodowej sieci 5G. W dniu startu magentowa sieć nowej generacji ma zapewniać zasięg 200 milionom klientów. Docelowo ogólnie dostępna sieć mobilna ma zapewniać prędkość rzędu 450 Mbit/s. Jednocześnie operator zobowiązał się do zapewnienia prędkości 50 Mbit/s na terenach wiejskich.

Sieci 5G kojarzą nam się przede wszystkim z ultra szybkim internetem mobilnym. Pierwsze implementacje nowej technologii, które korzystają z pasma 3,6 GHz, oferują prędkości pobierania danych na poziomie 1 Gbit/s. Przy czym sieci te nie oferują jeszcze agregacji z obecnymi pasmami pojemnościowymi LTE. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje już pierwsza sieć korzystające z pasma milimetrowego (28 GHz), które ma dużo większy potencjał. Niestety tak wysokie częstotliwości wiążą się z niedużymi zasięgami stacji mobilnych. Dlatego też amerykański oddział T-Mobile zdecydował się na uruchomienie swojej sieci 5G w paśmie zasięgowym 600 MHz. Dla nas doświadczenia Amerykanów są bardzo interesujące, ponieważ w Polsce powstanie sieć nowej generacji działająca w paśmie 700 MHz.

5G na niskich częstotliwościach to nie tylko dobry zasięg, ale również przyzwoite prędkości

Amerykański oddział T-Mobile wykupił rezerwacje na korzystanie z pasma 600 MHz jeszcze z myślą o budowie sieci LTE. Operator potrzebował około roku, żeby zmodernizować nadajniki 4G na terenie całego kraju. Przy czym T-Mobile instalował od razu sprzęt, który po aktualizacji oprogramowania może być używany również przez sieci 5G. Dzięki temu magentowa sieć owej generacji już w chwili uruchomienia będzie obecna w 5 tysiącach miastach, co przekłada się na zasięg dla 200 milionów Amerykanów.

John Legere, CEO T-Mobile US, zapowiedział, że docelowo ogólnonarodowa sieć 5G zaoferuje prędkość pobierania danych na poziomie 450 Mbit/s. Przy czym taka prędkość nie będzie dostępna na terenie całego kraju. Według zobowiązań wobec Federalnej Komisji Łączności nowa sieć T-Mobile (tj. ta, która powstanie po połączeniu z operatorem Sprint) ma zapewnić w ciągu 6 lat:

  • prędkość przynajmniej 50 Mbit/s dla 99% Amerykanów,
  • prędkość przynajmniej 100 Mbit/s dla 90% Amerykanów.

Przy czym usługi 5G świadczone za pomocą pasma pojemnościowego (2,5 GHz) mają być dostępne dla 67% mieszkańców obszarów wiejskich.

Całkiem możliwe, że podobne osiągi będzie oferować planowane do użycia w Polsce pasmo 700 MHz. Jeśli tak się stanie, to możemy spodziewać się, że polskie sieci 5G będą oferować na obszarach wiejskich prędkości od 50 Mbit/s do 100 Mbit/s.

Źródło: T-Mobile, RCR Wireless, FCC

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.