Samsung nie tylko produkuje smartfony 5G, ale również sprzęt telekomunikacyjny przeznaczony dla operatorów. Koreańczykom udało się właśnie podpisać pierwszy kontrakt z kanadyjskim operatorem. W ten sposób Samsung dostarczy stacje bazowej dla sieci 5G i LTE-Advanced operatora Videotron.

Rynek sieci 4G i 5G podzielony jest pomiędzy trzech największych dostawców. Są nimi Ericsson, Huawei i Nokia. Jednak nie są oni jedynymi producentami stacji bazowych. Kolejnym graczem, który chce zaistnieć na tym rynku, jest koreański Samsung. Do tej pory Koreańczycy współpracowali przede wszystkim z operatorami z Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych. W praktyce Samsung nie jest rozważany za jednego z potencjalnych dostawców sieci 5G w Europie. Jednak Koreańczycy nie odpuszczają sobie rynków spoza naszego kontynentu. Wczoraj Samsung pochwalił się kontraktem podpisanym z kanadyjskim operatorem Videotron.

Samsung powoli wkracza na rynek dostawców urządzeń dla sieci 4G i 5G

Duzi operatorzy rzadko kiedy decydują się na zmianę dostawców, z którymi współpracują od wielu lat. Jednak mali operatorzy, którzy są obecni na rynku od kilku lat, to zupełnie inna para kaloszy. Dobrym przykładem jest tutaj kanadyjski operator Videotron, który świadczy usługi mobilne od 2010 roku. Były to czasy, kiedy firmy telekomunikacyjne wdrażały rozwiązania dla sieci 4G LTE. Dlatego właśnie Videotron nie budował sieci 2G i 3G, a zaczął od razu od 4G. Teraz operator szykuje się na uruchomienie pierwszych stacji bazowych 5G.

Samsung dostarczy kanadyjskiemu stacje bazowe dla sieci LTE-Advanced oraz 5G. Będą to rozwiązania korzystające z Massive MIMO oraz dotychczasowych częstotliwości LTE i nowych pasm 5G (3,5 GHz oraz 28 GHz).

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.