Instytut Łączności oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów już oficjalnie wystartowały z programem 3.4 PEM. Pracować będą w nim eksperci, którzy zajmą się edukowaniem urzędników, dziennikarzy oraz uczniów klas szkoły podstawowej z zakresu promieniowania elektromagnetycznego i bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Oprócz tego możemy liczyć na kampanie skierowane do wszystkich Polaków, którzy są narażeni na fake newsową propagandę dotyczącą nowych technologii.

Edukacja w zakresie sieci 5G oraz samego promieniowania elektromagnetycznego jest nam potrzebna. Pokazała to m.in. głośna sprawa Kraśnika, gdzie samorządowcy początkowo poparli petycję skierowaną przez “Koalicję Polska Wolna od 5G”. Całej sprawie towarzyszyła po części niepotrzebna nagonka medialna i wysyp memów internetowych. Ostatecznie samorządowcy po wizycie tzw. telekomunikacyjnych egzorcystów zmienili zdanie. Przy okazji Kraśnik stał się symbolem porażki środowisk antykomórkowych, których przedstawiciele wykazali się brakiem kultury oraz merytorycznych argumentów. Tego typu wydarzenia pokazują, że brak wiedzy skutkuje podatnością na dezinformację. Statystyki pokazują, że Polakom nie można zarzucić braku zainteresowania nową technologią. Polska zajmuje obecnie drugie miejsce pod kątem liczby wyszukiwań hasła 5G. Nasi rodacy szukają również informacji dotyczących wpływu piątej generacji telefonii komórkowej na zdrowie. W tej statystyce zajmujemy piąte miejsce. Dlatego też projekt 3.4 PEM (jest to zadanie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) może trafić na bardzo podatny grunt.

Edukacja ws. 5G kierowana jest do tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę

W ramach działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowany jest projekt o oficjalnej nazwie “Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Roboczo nazywamy jest 3.4 PEM. Umowa na jego dofinansowanie została podpisania 24 lutego tego roku. Zakończy się natomiast w listopadzie 2023 roku. Jego budżet wynosi prawie 10 mln zł.

Jeszcze przed wakacjami ma wystartować pierwsza tura szkoleń dla samorządowców. Będą oni kształceniu z kwestii dotyczących procesu inwestycyjnego stacji bazowych oraz tego, jak rozmawiać z mieszkańcami. Oprócz nich swoją wiedzę będą mogli zgłębić dziennikarze mediów lokalnych i ogólnopolskich. Obecnie w prasie lokalnej można napotkać wiele artykułów, w których mamy do czynienia z powielaniem mitów na temat sieci 5G i promieniowania elektromagnetycznego. Oprócz tego ma powstać również podręcznik wspomagający naukę fizyki w szkołach podstawowych.

Projekt nie przewiduje kształcenia środowisk antykomórkowych, ponieważ byłoby ono bezcelowe. Niestety osoby, które protestują przeciwko budowie stacji bazowych, nie dopuszczają myśli, że mogą się mylić. Akcja skierowana jest do osób niezdecydowanych, a ich jest naprawdę sporo. Pokazują to wyniki badań, które podsumowała organizacja GSMA.

GSMA 5G koronawirus mity
PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.