O budowie sieci 5G zaczyna się coraz częściej mówić również w kontekście politycznym. Niektórzy zaczęli snuć, że skoro USA i Polska podpisali porozumienie, to Rosja „w odwecie” postawi na 5G od Huawei. Jednak operatorzy nie wdają się w polityczne gierki. Rosyjski operator MegaFon podpisał właśnie umowę ze szwedzkim Ericssonem na budowę mikrofalowej sieci transportowej, która połączy również stacje bazowe 5G.

Jeszcze nie wiadomo czy Huawei zbuduje sieci 5G w Polsce, czy też nie. Jedno jest pewne. Polska, zgodnie z podpisaną deklaracją i wcześniejszymi wypowiedziami, zrobi wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju. Jednak nie możemy już dziś mówić o wykluczeniu z dostaw sprzętu 5G jakiegokolwiek dostawcy. Tak naprawdę, jeśli Huawei się odpowiednio postara, to pewnie uzyska certyfikację bezpieczeństwa na poziomie całej Unii Europejskiej. Przy czym nie przeszkadza to w snuciu teorii dotyczących geopolitycznego aspektu budowy sieci 5G. Niektórzy podejrzewają, że Rosja zrobi na złość Staną Zjednoczonym oraz Polsce i „skuma się” z Huawei. Tymczasem MegaFon, jeden z większych operatorów w Rosji, podpisał znaczący kontrakty ze szwedzką firmą Ericsson.

Ericsson ma znaczący udział we wdrażaniu sieci 5G w Rosji

Rosja jest krajem, który może być przyjazny Huawei. Wschodnia prasa doniosła ostatnio, że Chińczycy prowadzą z rosyjskimi władzami rozmowy na temat lokalizacji fabryk produkcyjnych. Kilka miesięcy temu usłyszeliśmy również o umowie podpisanej pomiędzy Huawei i rosyjskim operatorem MTS. Jednak rynek telekomunikacyjny opiera się na konkurencji. Rzadko kiedy jakikolwiek operator decyduje się na kupno całego sprzętu od tylko jednego dostawcy. Dlatego właśnie nie możemy zapominać o tym, że oprócz Huawei są jeszcze inni producenci urządzeń 5G. Jednym z nich jest szwedzki Ericsson.

Szwedzi mają dwie bardzo mocne gałęzie swojego portfolio. Jedną z nich są oczywiście urządzenia potrzebne do budowy sieci komórkowych konkretnych generacji. Druga z kolei to bardzo ciekawa gama produktów dla sieci transportowych. Wliczają się w nią również radiolinie, które mogą być używane do łączenia stacji bazowych 5G z resztą sieci szkieletowej operatora. To właśnie tego tupu sprzęt Ericssona pojawi się w rosyjskiej sieci MegaFon. Urządzenia z serii MINI-LINK pracują w paśmie E (od 6 GHz do 38 GHz) i mogą obsługiwać sprzęt pracujący w różnych generacjach sieci komórkowych, wliczając w to 5G. Szwedzi podkreślają, że ich rozwiązanie jest nie tylko stabilne, ale również tanie. Z poprzednich doniesień wiemy, że nowa generacja linii radiowych Ericssona może spokojnie konkurować ze światłowodami zarówno pod kątem oferowanych przepustowości, jak i opóźnień.

Na koniec warto przypomnieć, że Ericsson w sierpniu tego roku rozpoczął w Moskwie testy sieci 5G. Pilotażowe rozwiązanie działa w sieci rosyjskiego operatora Tele2.

Ericsson 5G Moskwa

Źródło: Ericsson

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.