O sieci 5G krąży wiele mitów. Jeden z nich odnosi się do aspektu finansowego. Antykomórkowcy uważają, że wprowadzenie telefonii komórkowej piątej generacji zmusi społeczeństwo do kupna nowych i drogich smartfonów. Jednak praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Realme 7 jest obecnie najtańszym na polskim rynku smartfonem 5G i kosztuje on niecały tysiąc złotych.

Każde nowe rozwiązanie techniczne ma to do siebie, że na początku producenci smartfonów wprowadzają je w swoich flagowych produktach. Tak samo było w przypadku modemów 5G. Jeszcze w zeszłym roku trafiły one na pokład jednych z najdroższych smartfonów na rynku. Oczywiście każdy zdawał sobie sprawę z tego, że mają one sporo wad. Do największej z nich zaliczał się brak integracji modemu z chipsetem, co przekładało się na większe zużycie baterii i grzanie samego urządzenia. Nowsze modele nie mają już tego problemu. Oprócz tego na rynku pojawiły się chipsety, które posiadają trochę okrojone wersje modemów. Układy te są dedykowane dla urządzeń z tzw. średniej i niskiej półki. Jednak nie oznacza to, że ograniczają one prędkość pobierania danych. Dobrze pokazuje to przykład smartfona Realme 7 5G, który działa w sieci piątej generacji Plusa. Oznacza to, że znajdujący się w środku chipset MediaTek Dimensity 800U współpracuje z siecią 5G w paśmie 2600 MHz TDD.

Realme 7 5G w ofercie Plusa za 999 zł

Jeżeli operatorzy chcą, żeby usługi 5G były ogólnie powszechne, to muszą oni dbać nie tylko o zasięg samej sieci, ale również o dostępność kompatybilnych i atrakcyjnych cenowo urządzeń. Plus w przypadku Realme 7 nie ukrywa, że największą zaletą tego modelu jest niska cena. Operator reklamuje go na swojej stronie w następujący sposób:

Superszybka łączność 5G to przyszłość telekomunikacji. Już teraz wielu czołowych producentów smartfonów pokazuje kolejne modele pracujące w tej sieci, ale tylko jeden może pochwalić się mianem najbardziej przystępnego cenowo: realme 7 5G!

Oferta jest dość atrakcyjna. 1 zł na start i 36 rat w wysokości 27,72 zł daje łączny koszt 998,92 zł.

Urządzenie wyposażone jest we wspomniany już chipset MediaTek Dimensity 800U, który posiada dwa rdzenie Cortex A76 i sześć rdzeni Cortex A55. Wyświetlacz ma przekątną 6,5 cala i oferuje rozdzielczość 1080×2400 pikseli. Z tyłu znajduje się zestaw czterech aparatów, przy czym główny ma matrycę 48 Mpix. Pojemność akumulatora wynosi 5000 mAh. Jeżeli chodzi o samą łączność, to urządzenie oprócz sieci 5G obsługuje również Wi-Fi 802.11ac oraz Bluetooth 5.1. W zestawie dołączona jest ładowarka o mocy 30 W.

Plus aktualnie rozbudowuje sieć 5G korzystając z pasma TDD 2600 MHz. W przyszłym roku operator zamierza uruchomić nadajniki korzystające z nowych częstotliwości z tzw. pasma C. Oczywiście możliwe będzie to zakończeniu przygotowywanej przez UKE aukcji. Według specyfikacji Realme 7 obsłuży również ten zakres częstotliwości.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.