Ostatnio coraz więcej słyszymy o sukcesach kolejnych firm we wdrażaniu technologi związanych z sieciami następnej generacji, czyli 5G. Jednak są to zazwyczaj wyniki testów wykonanych przy użyciu różnego typu platform testowych, które zajmują dużo miejsca. Nikt jeszcze nie zintegrował całego modemu 5G w pojedynczym układzie scalonym. Tak przynajmniej było do niedawna. Qualcomm właśnie niedawno pochwalił się działającym już modemem Snapdragon X50 5G.

Qualcomm zapowiedział modem Snapdragon X50 5G rok temu. Już wtedy wiedzieliśmy, że jest to układ, który będzie pracować w nowych sieciach 5G operujących na częstotliwościach z pasma milimetrowego 28 GHz. Pierwsze testy modemu Snapdragon X50 pokazują wyniki na poziomie trochę powyżej 1,2 Gbit/s. Jest to trochę rozczarowujące, bo najnowsze rozwiązania LTE-Advanced oferują tyle samo. Również rok temu Qualcomm obiecał, że jego modem 5G będzie wyciągać aż 5 Gbit/s. Jednak nie ma powodów do obaw. Są to jak na razie pierwsze wyniki testów, które pokazują wstępne możliwości nowej technologii, która może znaleść się w nowych smartfonach. Qualcomm dalej pracuje nad ulepszeniem swojego modemu. Dużo informacji na temat obecnego stanu prac można wywnioskować z materiału filmowego umieszczonego przez producenta.

Na początku widzimy modem X50 z podłączonymi 4 kablami. Czyżby były to 2 oddzielne kanały z 2×2 MIMO każdy?

Widmo sygnału 5G w paśmie 28 GHz. Mamy tutaj 2 kanały po 100 MHz każdy.

Inżynier palcem wskazuje konstelację sygnału 5G. Jest to zwykła modulacja 64 QAM.

Końcowy wynik to zaledwie 1,24 Gbit/s.

Co tak naprawdę osiągnął Qualcomm? Jest to jawna demonstracja technologiczna, która udowadnia, że modemy 5G pracujące w paśmie 28 GHz mogą znaleźć się w naszych smartfonach. Wynik 1,24 Gbit/s nie jest niczym zaskakującym, ponieważ takie wartości można już osiągnąć za pomocą LTE-Advanced. Qualcomm użył tutaj bardzo prostej implementacji technologii 5G NR (New Radio), która od LTE różni się tylko szerszym kanałem. Teoretyczna prędkość, jaką można by osiągnąć za pomocą technologii LTE-Advanced w tych samych warunkach (tj. pasmo o szerokości 200 MHz, modulacja 64 QAM oraz 2×2 MIMO), to około 1,5 Gbit/s. Zatem obecna wersja 5G w wykonaniu Qualcomma na modemie X50 nie jest szybkie, ale daje nam duże nadzieje na niedaleką przyszłość.

Źródło: Qualcomm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.