Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że Polska nie będzie dyskryminowała Huawei przy wyborze dostawców sieci 5G. Taką informację miał przekazać prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Wangiem Yi, szefem chińskiej dyplomacji. Dla polskich operatorów to bardzo dobra nowina.

Wygląda na to, że afera wokół Huawei powoli się uspokaja. Poszczególne państwa decydują się na niereagowanie na zarzuty amerykańskiej dyplomacji. Stacje bazowe 5G z logiem Huawei pracują już w Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Jednakże nie oznacza to, że Chińczycy mogą spocząć na laurach i nie muszą się już martwić o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Komisja Europejska poprosiła państwa członkowskie o przygotowanie nowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Oznacza to, że Huawei, tak samo jak Nokia i Ericsson, będą musieli spełnić nowe, bardziej rygorystyczne, zapisy. Przy czym nie wiemy jeszcze, czy takie same wytyczne będą obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, czy może każde z państw wprowadzi w życie swoje własne wymagania. Jednak niezależnie od wybranego scenariusza, nic nie zapowiada wprowadzenia zakazu na sprzęt od Huawei.

Huawei będzie miało duży udział w polskim rynku 5G

Udział Huawei w infrastrukturze polskich sieci komórkowych jest ogromny. W przybliżeniu można założyć, że niemalże cała sieć Playa oraz blisko połowa sieci Orange i T-Mobile stoi na sprzęcie chińskiego giganta. Dlatego odgórne wprowadzanie zakazu na dostawy sprzętu Huawei opóźniłoby wdrożenie sieci 5G w Polsce. Co prawda konkurencyjni dostawcy (np. Nokia) już opracowali rozwiązania, które ułatwiłyby migrację na konkurencyjną platformę sprzętową. Jednak tego typu decyzje powinny być podejmowane z powódek technicznych, a nie politycznych.

Na szczęście polscy politycy nie zamierzają mieszać się do decyzji biznesowych operatorów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło krótkie podsumowanie zeszłotygodniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem dyplomacji Chin Wanga Yi. Dowiadujemy się z niego, że:

W lipcu MC zakończy analizę kwestii bezpieczeństwa związaną z technologią 5G, a wnioski zostaną przekazane do Komisji Europejskiej. Analiza MC nie będzie rekomendować dyskryminacyjnych działań wobec poszczególnych podmiotów czy krajów, lecz zaproponuje sformułowanie ogólnych kryteriów zaangażowania firm zagranicznych na polskim rynku 5G.

Jednocześnie w notatce przekazanej Andrzejowi Dudzie znajduje się informacja, że wszystko odbędzie się z gwarancją bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i naszych interesów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.