Wielka Brytania była jednym z wielu europejskich krajów, które rozważały odcięcie Huawei od budowy sieci 5G. Tak się jednak nie stało. Chińskie stacje bazowe nowej generacji pracują obecnie we wszystkich sieciach 5G brytyjskich operatorów. W praktyce oznacza to całkowitą ignorancję obaw Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy politycy przez długi czas starali się przekonać swoich brytyjskich sojuszników do porzucenia rozwiązań telekomunikacyjnych firmy Huawei. Amerykanie zarzucają chińskiemu telekomowi współpracę z wywiadem i szpiegowanie na rzecz rządu. Jednak nie przestawili na to żadnego dowodu. Pomimo tego Brytyjczycy od lat przyglądają się rozwiązaniom dostarczanym przez Huawei. Służy do tego celu centrum HCSEC (Huawei Cyber Security Evaluation Centre), które od lat bada chiński sprzęt telekomunikacyjny pod kątem bezpieczeństwa. Ostatnie raporty wskazują na to, że Chińczycy mają jeszcze wiele do nadrobienia w kwestii cyberbezpieczeństwa. Jednak brytyjskim operatorom to nie przeszkadza.

Sprzęt Huawei znajduje się we wszystkich brytyjskich sieciach 5G

Jak na razie żaden z europejskich krajów nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu na sprzęt 5G od Huawei. Zamiast tego Komisja Europejska nakazała poszczególnym krajom członkowskim opracowanie nowych wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa urządzeń telekomunikacyjnych. Mają być one bardziej restrykcje od obecnych, co miałoby utrudnić Huawei wejście na europejski rynek. Jednak na razie chińskie stacje bazowe działają w sieciach 5G na Starym Kontynencie.

Aktualnie brytyjscy operatorzy podchodzą bardzo ostrożnie do stosowania sprzętu Huawei w nowych sieciach 5G. Co prawda jest on powszechnie stosowany do świadczenia komercyjnych usług 5G. Jednak nie oferują one jeszcze zbyt dużego zasięgu. Dzięki temu poszczególni dostawcy mogą się pochwalić nowoczesnością swoich sieci. Jednocześnie pozostawiają sobie możliwość wymiany zainstalowanego sprzętu. Obecnie nie wiadomo czy rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi regulacje ograniczające użycie chińskich urządzeń telekomunikacyjnych. Możliwy jest również scenariusz, w którym narodowa agencja cyberbezpieczeństwa uzna, że dysponuje środkami zapobiegającymi potencjalnemu zagrożeniu ze strony Chin.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.