Polscy operatorzy cały czas występują do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wydanie pozwoleń radiowych dla stacji bazowych 5G. Pod koniec lipca było ich 2,9 tys., czyli o 119 więcej niż miesiąc wcześniej. Jest to zauważalne spowolnienie, ponieważ w czerwcu UKE wydało ponad 900 nowych pozwoleń.

Urząd Komunikacji Elektronicznej publikuje listę aktualnych pozwoleń radiowych w okolicach 25 dnia każdego miesiąca. W przypadku sieci 5G większość pozwoleń dotyczy pasma 2100 MHz, które ma zapewnić zasięg nowej technologii wewnątrz budynków. Oprócz tego UKE wydało niewielką liczbę zezwoleń dla pasma 1800 MHz oraz oczywiście ponad 130 pozwoleń w paśmie 2600 MHz, z którego korzysta Plus.

Aktualnie najwięcej pozwoleń dla stacji bazowych posiada Play (powyżej 1 tys.). Dalej z podobną liczbą (tj. powyżej 800) znajdują się Orange oraz T-Mobile. Obecnie najmniej zezwoleń ma Plus (ponad 137).

pozwolenia radiowe 5G

Aktualne mapy stacji bazowych 5G w Polsce

Plus

Plus uruchomił sieć 5G w paśmie TDD 2600 MHz z początkowym zasięgiem obejmującym 7 miast: Warszawę, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław i Katowice. Oprócz tego operator posiada pozwolenia na jedną stację bazową w Mielcu oraz trzy w Siedlcach.

Orange

Orange uruchomi swoją sieć 5G w paśmie 2100 MHz na początku lipca. Z obecnych pozwoleń radiowych można wywnioskować, że operator na początku skupi się m.in. na Warszawie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Jednak nie są to jedyne miasta, w których będzie działać „pomarańczowa” sieć 5G.

T-Mobile

Rozmieszczenie stacji bazowych 5G T-Mobile wygląda podobnie do sieci Orange. Obaj operatorzy współdzielą wiele stacji bazowych w ramach spółki NetWorkS!. Jednak w niektórych miastach widać różnice w kwestii wyboru konkretnych lokalizacji.

Play

Play posiada obecnie najwięcej pozwoleń na stacje bazowe 5G w paśmie 2100 MHz. Przy czym liczba działających nadajników jest dużo niższa. Za to mamy w tym przypadku do czynienia z najbardziej rozrzuconą siatką, która swoim zasięgiem obejmuje większą liczbę miejscowości niż u konkurencji.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.